Do Komitetu Senatu SŠA z inozemnych sprav nadijšov proekt rezoliuciji senatora Džejmsa Inchofa, jaký zaklykaje posylyty mižnarodný tysk na ukrajinśku vladu dlia zviĺnennia Juliji Tymošenko, a takož zaprovadyty sankciji, vkliučno iz zaboronoju na v’jizd do SŠA prezydentu Viktoru Janukovyču ta inšym ukrajinśkym čynovnykam, jak jdeťsia u proekti, “pryčetnym do uv’jaznennia Tymošenko”.
U proekti zaznačeno, čo uv’jaznennia Juliji Tymošenko bulo “zorkestrovano čynnoju administraciju” v Ukrajini i je “pohano zavualiovanym zusylliam znyčyty polityčnoho konkurenta”.
Na svojemu oficijnomu sajti senator Inchof zaznačaje: “Moja rezoliucija zaklykaje naš Derždepartament, NATO, OBSIE zaprovadyty spiĺný dyplomatyčný tysk na prezydenta Viktora Janukovyča dlia zviĺnennia Juliji Tymošenko”.
Avtor dokumentu zaklykaje OBSIE ne vyznavaty zaplanovane u 2013 roci holovuvannia Ukrajiny v cij orhanizaciji, doky Tymošenko ne bude zviĺnena, prosyť Derždepartament vidklykaty posla SŠA v Ukrajini i zaklykaje NATO pryzupynyty diji vsich uhod pro spivpraciu z Kýevom do zviĺnennia Tymošenko.
Predstavnyky Partiji rehioniv vže zajavyly, čo žodnych perspektyv iniciatyva senatora Inchofa nemaje. Za slovamy holovy parlamentśkoji frakciji Partiji rehioniv Anatolija Kinacha, cej proekt ne maje majbutnioho i ne zihraje istotnoji roli, oskiĺky miž Ukrajinoju i SŠA za ostanni 20 rokiv sformuvalysia dosyť micni dvostoronni vidnosyny.
Procedura
Džejms Inchof je senatorom Respublikanśkoji partiji vid štatu Oklachoma.
“Moja rezoliucija zaklykaje naš Derždepartament, NATO, OBSIE zaprovadyty spiĺný dyplomatyčný tysk na prezydenta Viktora Janukovyča dlia zviĺnennia Juliji Tymošenko“
senator Džejmsa Inchov, avtor proektu rezoliuciji
Vin maje bahatoričný vijśkový dosvid i vvažajeťsia ekspertom z pytań bezpeky i oborony. Amerykanśký žurnal National Journal nazvav joho “najbiĺš vyznačnym konservatyvnym senatorom SŠA”.
Jakčo cej proekt rezoliuciji bude schvalený v komiteti z inozemnych sprav Senatu SŠA, potim joho če povynni bude schvalyty Senat, Palata predstavnykiv Konhresu i pidpysaty prezydent. Barak Obama može naklasty veto na dokument.
Vodnočas vykonavča vlada v SŠA, zokrema, Derždepartament maje okreme pravo na nadannia čy vidmovu u nadanni viz.
Amerykanśki konhresmeny vže majuť podibný dosvid proektiv rezoliucij, zokrema, vidnosno Rosiji: tak zvaný “spysok Mahnitśkoho”. Amerykanśki senatory zaklykajuť administraciju SŠA zaboronyty v’jizd do SŠA 60 rosijśkym možnovladciam, jaki pryčetni do zahybeli u rosijśkij v’jaznyci jurysta Hermitage Capital Management Serhija Mahnitśkoho u 2010 roci.
“Vtoma vid Ukrajiny” i sankciji
Odnym iz peršych u SŠA, chto zahovoryv pro sankciji do ukrajinśkoji vlady čerez spravu Tymošenko, buv kolyšnij posol Spolučenych Štativ do Ukrajiny Stiven Pajfer. Joho zaklyk obmežyty kontakty z ukrajinśkoju vladoju i zaprovadyty vizovi sankciji vidnosno konkretnych ukrajinśkych uriadovciv povernuv uvahu do ukrajinśkych sprav pislia pevnoho periodu “vtomy vid Ukrajiny” u Vašynhtoni.
“Naš syhnal narazi duže čitký… Česni vybory do Verchovnoji Rady zabezpečať šliach povernennia do Jevropy i šliach do zakriplennia partnerstva zi SŠA“
Tomas Melija, zastupnyk Deržsekretaria SŠA
Pid čas svidčennia u Senati 1 liutoho 2012 roku Stiven Pajfer takož rekomenduvav pryzupynyty nadannia finansovoji dopomohy Ukrajini.
Na rivni administraciji SŠA zajav pro zastosuvannia sankcij čodo Ukrajiny poky čo nemaje.
Zastupnyk Deržsekretaria SŠA Tomas Melija utrymavsia vid vidpovidi na zapytannia, postavlene jomu v Ukrajini, jakymy buduť sankciji proty Kýeva u razi nečesnych parlamentśkych vyboriv.
“Naš syhnal narazi duže čitký… Česni vybory do Verchovnoji Rady zabezpečať šliach povernennia do Jevropy i šliach do zakriplennia partnerstva zi SŠA”, – zajavyv predstavnyk Derždepu.
Džefri Mejer z Hudzonivśkoho instytutu u Vašynhtoni nahološuje, čo ne slid nedoociniuvaty sylu Konhresu i možlyvosti administraciji SŠA.
Pan Mejer v interv’ju BBC Ukrajina takož naholosyv, čo Bilý Dim rozrizniaje stavlennia do demokratiji provladnych kil i hromadian v Ukrajini.
“Dyvno čuty dumku, čo Ukrajini nav’jazujuť vykonannia jakychoś vymoh i standartiv. Nichto Ukrajinu “tiahnuty” na Zachid ne bude. SŠA buduť pidtrymuvaty tych, chto choče spilkuvatysia na spiĺnij movi, a Ukrajina može prosto opynytyś “v zatinku”. JE napryklad Hruzija, cia krajina dokladaje serjoznych zusyĺ, aby buty prýniatoju u demokratyčnu spiĺnotu”, – skazav Džefri Mejer.
Zustrič u kuluarach
“Duže škoda ukrajinśkych hromadian, oskiĺky čerez nedalekohliadnu polityku vlady Ukrajina, jaku i tak presynhujuť zi Schodu, vže vpyrajeťsia v cholodnu stinu na Zachodi“
Džefri Mejer, ekspert Hudzonivśkoho instytutu
Pro Hruziju zhaduvaly na samiti NATO jak odnoho z nastupnych kandydativ na členstvo v Aĺjansi. Za slovamy Džefri Mejera, cia krajina duže serjozno stavyťsia do svoho imidžu, zokrema v SŠA.
“Duže škoda ukrajinśkych hromadian, oskiĺky čerez nedalekohliadnu polityku vlady Ukrajina, jaku i tak presynhujuť zi Schodu, vže vpyrajeťsia v cholodnu stinu na Zachodi”, – vvažaje ekspert.
V otočenni ukrajinśkoho prezydenta zajavyly, čo na samiti NATO u Čykaho Viktor Janukovyč zustrivsia v kuluarach z prezydentom SŠA Barakom Obamoju, jaký podiakuvav ukrajinśkomu kolezi za vykonannia obicianky vyvezty z Ukrajiny vysokozbahačený uran, za prysutnisť v Afhanistani, i ne zhadav pro spravu Tymošenko.
“SŠA vže skazaly te, čo dumajuť z pryvodu Tymošenko, i veś svit znaje pozyciju administraciji z cioho pryvodu”, – naholosyv v interv’ju BBC Ukrajina ekspert z vijśkovych pytań Hudzonivśkoho instytutu Ričard Vajtz.
“Te, čo ne bulo zaplanovano oficijnoji zustriči z Barakom Obamoju, a dejaki lidery na samiti NATO chotily okremo pohovoryty z ukrajinśkym prezydentom pro demokratiju, na moju dumku, ne potrebuje komentariv čodo toho, čy chvyliuje ce pytannia Zachid,” – skazav ekspert.
Na dumku dyrektora Freedom House Devida Krejmera, sam fakt toho, čo na poriadku dennomu ukrajinśkoji prblematyky u Vašynhtoni z’javyloś same slovo “sankciji”, je duže serjoznoju oznakoju ocholodžennia dvostoronnich vidnosyn.