Čy vynesly b vy dytynu spaty na vulyciu u moroz? Biĺšisť skandynavśkych baťkiv nad cym naviť i ne zamysliujuťsia – dlia nych ce pryrodno.
Stovpčyky termometriv u Stokhoĺmi cijeji zymy rehuliarno opuskalysia do -5°C, ale baťky vse odno vystavlialy ditej spaty udeń na vulyciu.
Projdešsia zasniženym mistom – i neodminno pobačyš deś pid kav’jarneju kiĺka vizočkiv, u jakych myrno posopujuť maliuky, v toj čas jak baťky popyvajuť sobi latte.
A jakčo denný son zastav vas z maliukom u hostiach, hospodari zaproponujuť vam vklasty dytynu ne v spaĺni, a na balkoni abo u sadku.
“JA dumaju, jim duže korysno jakomoha biĺše buty na svižomu povitri, – kaže Liza Mardon, maty trioch ditej, jaka meškaje u Stokhoĺmi i praciuje u sferi torhivli. – Osoblyvo uzymku, koly dovkola huliaje stiĺky chvorob… mali todi zdoroviši”.
Jiji dity spaly nadvori z narodžennia.
Najmolodšomu, Aĺfredu, zaraz dva roky, i Liza čodnia vyvozyť joho u vizočku spaty na vulyciu. Koly chlopčyk buv menšý, to spav nadvori naviť dviči na deń.
I ce ne jakeś novomodne vijannia. Matir Lizy, 61-rična Gunilla, robyla zi svojeju dońkoju te same.
“Tak, v naš čas ce takož bulo zavedeno, – kaže vona. – Ditiam potribne sviže povitria, čob buty zdorovymy”.
Tak samo i baťko Lizy, Piter, spav nadvori v 50-ch. Mama lyšala joho udoma, tiĺky koly temperatura padala do -10°C.
Nyni naviť biĺšisť dytiačych sadočkiv u Šveciji dotrymujuťsia cijeji praktyky. Po obidi v jichnich dvorach vyšykovujuťsia riady vizočkiv, i zmoreni maliuky duže švydko porynajuť u son.
U Forskolan Orren – stokhoĺmśkomu zakladi doškiĺnoji osvity dity spliať nadvori do trioch rokiv.
“Koly temperatura padaje do -15°C, my zavždy nakryvajemo vizočky kovdramy, – kaže zaviduvačka sadočka Brittmari Karlzon. – Ale treba zvažaty ne tiĺky na temperaturu. U dejaki dni buvaje -15°C, ale čerez viter zdajeťsia, čo ce vsi -20°C. Mynuloho roku 20-hradusný moroz stojav protiahom kiĺkoch dniv. Todi my zavozyly vizočky do prymičennia na jakýś čas, ale vse odno dity perevažno spaly nadvori”.
Odna z hrup v ciomu zakladi provodyť na vulyci biĺšu častynu dnia: vid 9.00 do 15.00. Tam vony zajmajuťsia vsim, čo zazvyčaj robliať dity v sadočku, a v prymičennia zachodiať tiĺky dlia toho, aby pojisty, abo v nadzvyčajno cholodnu pohodu.
Švedy vvažajuť, čo jakčo dity bahato buvajuť na svižomu povitri – bajduže, vlitku čy vzymku – vony menše chvorijuť na HRZ, i čo provesty cilý deń u kimnati z 30 inšymy diťmy – ce ne zdorovo.
Bahato baťkiv takož viriať, čo nadvori jichni dity spliať dovše i hlybše niž u prymičenni. I odna finśka doslidnycia, Marjo Tourula, vže zajavyla, čo maje pidtverdžennia cijeji teoriji.
Opytavšy baťkiv, vona z’jasuvala, čo v toj čas jak u prymičenni dity spliať v seredniomu vid odnijeji do dvoch hodyn, nadvori jichnij son može tryvaty vid pivtory do trioch.
“Možlyvo, ce tomu, čo odiah skovuje ruchy dytyny, i vona ne tryvožyť sama sebe. A v cholodnu pohodu zakutana takym čynom dytyna ne perehrijeťsia”, – kaže vona.
Za danymy doslidnyci, optymaĺna temperatura dlia snu nadvori skladaje -5°C, choča dechto z baťkiv vynosyť maliukiv na vulyciu i pry -30°C.
Ale čy spravdi dity, jaki spliať na svižomu povitri, menše chvorijuť?
“Oficijni” porady finśkych pediatriv čodo dennoho snu
Pediatr Marhareta Blennov rozpovila BBC, čo doslidžennia Švedśkoho ahentstva z pytań ochorony dovkillia pokazaly superečlyvi rezuĺtaty.
“Za odnymy z doslidžeń, doškiĺniata, jaki provodyly nadvori bahato času – i ne lyše pid čas snu – propuskaly čerez chvoroby menše dniv niž ti, chto vychovuvavsia perevažno v prymičenni, – kaže vona. – Inši doslidžennia takoji riznyci ne výavyly”.
Martin Jarnstrom, holova odnoho z sadočkiv mereži Ur och Skur, takož je velykym prychyĺnykom vulyčnoho snu. Odnak nahološuje, čo dytyni pry ciomu maje buty teplo.
“Duže važlyvo pravyĺno vdiahnuty maliuka: ce maje buty šerstiana bilyzna, teplý verchnij odiah i tovstý spaĺný mišok”, – kaže vin.
Cej pidchid vidobraženo u švedśkomu prysliv’ji, jake kaže: “Pohanoji pohody ne isnuje, isnuje pohaný odiah”.
A dyvliačyś na ditej iz inšych krajin, jakych uzymku trymajuť v prymičenniach, švedy, napevno, zhadujuť inše prysliv’ja: “Trochy svižoho povitria nikomu če ne zaškodylo”.