Brytanija hotujeťsia staty peršoju krajinoju svitu, v jakij bude dozvoleno štučne zaplidnennia z zalučenniam hennoho materialu vid tretioho donora.
Uriad maje namir do kincia roku pidhotuvaty proekt novych položeń, čo rehuliujuť ciu proceduru, a sam metod može uvijty v praktyku protiahom nastupnych dvoch rokiv.
Na dumku fachivciv, trystoronnie štučne zaplidnennia može usuvaty nebezpečni defekty v mitochondriaĺnij DNK zarodka, jaki možuť pryzvodyty do tiažkych henetyčnych zachvoriuvań, čo peredajuťsia dytyni vid materi.
Oponenty cioho metodu vvažajuť joho neetyčnym i stverdžujuť, čo joho zastosuvannia može pryzvesty do nebezpečnych naslidkiv.
Vony vkazujuť, čo pary, jaki zaraz bažajuť pity na proceduru štučnoho zaplidnennia, možuť skorystatysia donorśkymy jajceklitynamy abo vsynovliuvaty čy udočeriaty ditej.
Vtorhnennia v DNK
Mitochondriji javliajuť soboju mikroskopičnu vnutrišnioklitynnu strukturu, vidpovidaĺnu za vyroblennia enerhiji dlia vsijeji klityny. DNK mitochondrij peredajuťsia po materynśkij liniji.
Defekty v DNK mitochondrij zustričajuťsia v odnomu z 6500 liudśkych embrioniv. Ci porušennia možuť pryzvodyty do slipoty, muskuĺnoji atrofiji, prypynennia sercevoji dijaĺnosti i naviť do letaĺnoho rezuĺtatu.
Doslidžennia pokazujuť, čo vykorystannia mitochondrij z donorśkych klityn zdatne zapobihaty cym zachvoriuvanniam.
Za prohnozamy, tiĺky v Brytaniji do 10 podružnich par na rik možuť z uspichom zastosuvaty cej metod pry štučnomu zaplidnenni.
Odnak ce pryzvede do najavnosti v DNK majbutnioji dytyny slidiv henetyčnoho materialu vid tretioji donora, krim DNK baťkiv.
Na počatku cioho roku v dopovidi, pidhotovlenij Upravlinniam z liudśkoho zaplidnennia i embriolohiji (HFEA) v ramkach hromadśkoji konsuĺtaciji, bulo zrobleno vysnovok, čo cej metod schvaliuje biĺšisť fachivciv i čo žodnych oznak toho, čo vin nebezpečný dlia zdorov’ja materi, nemaje.
Včeni rozrobyly dva metody, čo dozvoliajuť otrymuvaty henetyčný material vid materi i pomičaty joho v jajceklitynu donora zi zdorovymy mitochondrijamy. Rezuĺtatom v oboch vypadkach je embrion z henetyčnoju informacijeju vid trioch čolovik.
Taký embrion maje biĺš 200 tysiač heniv vid svojich baťkiv i 37 mitochondriaĺnych heniv vid donora.
Zastosuvannia cioho revoliucijnoho metodu označaje vtručannia u spadkovisť liudyny, jake vidib’jeťsia i na majbutnich pokolinniach.
Zaperečennia z’javylysia vidrazu pislia rozrobky novoho metodu.
Doktor Devid Kinh, dyrektor orhanizaciji Human Genetics Alert, vvažaje, čo ci metody nepotribni i nebezpečni, a biĺšisť konsuĺtantiv, za joho slovamy, naspravdi jich vidkynuly.
“Meni vydajeťsia katastrofoju toj fakt, čo ce rišennia, jake v kincevomu pidsumku pryzvede do vynyknennia rynku jevheničnych nemovliat, stvoriuvanych na zamovlennia, bulo prýniato na osnovi absoliutno neob’jektyvnoho procesu konsuĺtaciji”, – zajavyv vin.
Sumnivy čodo etyčnoji dociĺnosti
“Meni vydajeťsia katastrofoju toj fakt, čo ce rišennia, jake v kincevomu pidsumku pryzvede do vynyknennia rynku jevheničnych nemovliat, stvoriuvanych na zamovlennia, bulo prýniato na osnovi absoliutno neob’jektyvnoho procesu konsuĺtaciji“
Devid Kinh, dyrektor orhanizaciji Human Genetics Alert
Odna z osnovnych problem, jaku vidznačaly v procesi publičnoji konsuĺtaciji, poliahala v tomu, čy ne pryzvede cej metod do počatku vtručannia v spadkovisť liudyny na novomu medyčnomu rivni.
Universytet Ńjukasla provodyť klinični vyprobuvannia odnoho z metodiv trystoronnioho zaplidnennia.
Profesor Dah Ternbull, dyrektor Centru mitochondriaĺnych doslidžeń pry universyteti, zajavyv, čo nový metod dasť možlyvisť vyboru žinkam z henetyčnymy defektamy, jaki zmožuť narodžuvaty zdorovych ditej.
Podrobyci pidhotovliuvanoho zakonodavstva zalyšajuťsia poky nevidomi, prote očikujeťsia, čo nový metod bude zastosovuvatysia tiĺky u najvažčych vypadkach.
Prypuskajuť takož, čo ditiam ne buduť povidomliatysia im’ja tretioho donora i čo za jichnim zdorov’jam sposterihatymuť do kincia žyttia.
Ser Džon Tuk, prezydent Akademiji medyčnych doslidžeń, vvažaje, čo zastosuvannia novoho metodu zabezpečyť zberežennia providnoji roli brytanśkoji medycyny v oblasti štučnoho zaplidnennia i henetyčnoho zdorov’ja.