Son – kliuč do peremohy nad zajvoju vahoju

tistečka

Chiba vas ne vabyť solodke, koly enerhija vyčerpujeťsia?

Zazvyčaj dlia boroťby iz zajvoju vahoju liudy vdajuťsia do dijety i fizyčnych vprav. A jak ščodo snu? Likar Nil Stenli vyslovliuje dumku, ščo ne menš važlyvo dobre spaty nočamy.

Bezperečno, ščo naselennia Velykoji Brytaniji maje problemy z zajvoju vahoju. Uriad i Nacionaĺna služba ochorony zdorov’ja spravedlyvo vvažajuť, ščo dlia zdorov’ja naciji pokaznyky zajvoji vahy majuť zmenšytyś. Vony provodiať speciaĺni kampaniji, ščo zaochočujuť jisty menše i pravyĺniše (napryklad, “Ščodenna p’jatirka”), a takož robyty fizyčni vpravy (“10 000 krokiv na deń” i “Zminytysia, ščob žyty”).

Odnak, za ostannimy danymy ci iniciatyvy, choč i majuť na meti dobro, praktyčno ne pryzvodiať do schudnennia čy pidvyščennia fizyčnoji aktyvnosti sered naselennia. Jak pravylo, ce pojasniujuť tym, ščo vsi my – žertvy “ahresyvnoji reklamy” i “dostupnosti” charčiv iz vysokym vmistom cukru i žyriv, a takož našoju zaležnistiu vid komp’juternych ihor, telebačennia, mereži Facebook toščo.

Možlyvo, v mynuli roky my j spravdi ruchalyś trochy biĺše, niž nynišni dity, prote, naskiĺky ja pam’jataju, solodka i žyrna jiža bula tak samo rozreklamovana i lehkodostupna. U mojij najposerednišij serednij školi buv bufet iz solodoščamy, a miscevi kramnyčky takož proponuvaly šyroký asortyment smakolykiv nam na radisť.

“Hormony holodu”

A ščo jak je inša pryčyna, čomu ne spraciovuje porada “menš již, biĺše ruchajsia”?

Ščo, jak my prosto nezdatni sebe strymuvaty? Možlyvo, je fiziolohične pojasnennia našoji prystrasti do škidlyvoji jiži i nechoti do vprav? Jak možna ciomu zaradyty?

Za rezuĺtatamy bahatioch doslidžeń, je značna koreliacija miž netryvalym snom i zajvoju vahoju ta ožyrinniam, jak u ditej, tak i u doroslych.

Za ostanni 40 rokiv zmenšylaś serednia tryvalisť našoho snu i vodnočas zbiĺšylaś kiĺkisť liudej, ščo straždajuť vid zajvoji vahy čy ožyrinnia. JA perekonaný, ščo ce ne prostý zbih obstavyn.

Za dopomohoju funkcionaĺnoji mahnitno-rezonansnoji tomohrafiji bulo pokazano, ščo pohaný son vplyvaje na dilianky mozku, ščo vidpovidajuť za skladne prýniattia rišeń i reakciju na vynahorodu. Same pid takym vplyvom my nadajemo perevahu škidlyvij jiži.

Jabluko čy tistečko?

Pohaný son takož zminiuje riveń našych hormoniv holodu. Znyžujeťsia riveń leptynu – hormonu, ščo rehuliuje prýom jiži i syhnalizuje pro sytisť, todi jak riveń hrelinu, ščo stymuliuje apetyt, utvorennia žyru i rist klityn tila, navpaky, pidvyščujeťsia.

Ščob snu bulo dostatnio

Pohaný son može psuvaty nastrij, znyžuvaty riveń uvahy i enerhiji i naviť škodyty stosunkam.

  • Namahajtesia unykaty faktoriv uskladnennia snu, takych, jak zavysoka temperatura povitria u spaĺni
  • Stvoriť vlasný profiĺ snu, ščo dopomože krašče keruvaty svojim “biolohičnym hodynnykom”

Džerela: Mental Health Foundation i BBC Science

Doslidžennia stverdžujuť, ščo vidčuttia holodu posyliujeťsia na 24%, zahaĺný apetyt – na 23%, ale bažannia jiži, ščo bahata na žyry i vuhlevody – na 33%. My ne vidčuvajemo, ščo najilysia, a vidtak prodovžujemo spožyvaty jižu.

Krim toho, bulo výavleno, ščo deficyt snu pidvyščuje našu schyĺnisť do “perekusiv” miž osnovnymy prýomamy jiži i pryzvodyť do toho, ščo my vžyvajemo nadmirnu kiĺkisť pryprav, jimo menše ovočiv, kupujemo biĺše napivfabrykativ i zahalom biĺše charčovych produktiv.

Otže, zazvyčaj vvažajeťsia, ščo problema v dostupnosti i reklami škidlyvoji jiži. Pry ciomu ihnorujeťsia prostý fakt, ščo pohaný son pidvyščuje apetyt do takoji jiži na fiziolohičnomu rivni, nezaležno vid zusyĺ muĺtynacionaĺnych korporacij, ščo jiji vyrobliajuť (choča ce až nijak ne znimaje z nych vidpovidaĺnosti).

Skažiť vidverto, ščo vy vyberete, koly vam chočeťsia spaty: jabluko čy tistečko?

“Menš již, biĺše ruchajsia, dobre spy”

Haslo “menš již, biĺše ruchajsia”, jak by vono ne podavaloś i skiĺky b hrošej ne vytračaloś na joho populiaryzaciju, javno ne spraciovuje – i, nasmiliuś zauvažyty, ščo same po sobi j ne spraciuje.

Uriad i Nacionaĺna služba ochorony zdorov’ja donyni ne vydaly žodnych rekomendacij ščodo snu, tym biĺše ne vklaly miĺjoniv u vidpovidni kampaniji – ščo j kazaty, vony dosi ne pryznačyly naukovcia, jaký stav by teleekspertom zi snu.

Na moju dumku, jakščo my serjozno bažajemo dopomohty narodovi pozbutysia zajvoji vahy i pryvčytysia do vprav, my musymo zvernuty uvahu na pytannia pohanoho snu.

Prýšov čas novoho pidchodu: “menš již, biĺše ruchajsia, dobre spy”!

Vidpovisty