Ukrajinśký trudový mihrant, bryhadyr budiveĺnykiv Ruslan Koryťko (im’ja zminene na prochannia spivrozmovnyka) v interv’ju Rosijśkij službi Bi-bi-si rozpoviv, čo bahatioch joho znajomych-zarobitčan prykordonnyky ne pustyly v Rosiju pislia referendumu v Krymu.
Mihracijna karta, pojasnyv vin, vydajeťsia tiĺky pry peretyni kordonu, tomu dozvoliv na robotu v Rosiji u nych na rukach ne bulo.
Moskovśký ob’jekt, na jakomu praciuvala bryhada Ruslana, tymčasovo zakonservuvaly, a zarplatu za try misiaci – kiĺka miĺjoniv rubliv na 60 liudej – vse če ne vydaly.
Za slovamy Koryťka, Rosija – krajina, v jakij ukrajinci možuť znajty dobre oplačuvanu robotu. Možlyve vvedennia vizovoho režymu miž Ukrajinoju i Rosijeju, hovoryť bryhadyr, može duže uskladnyty sytuaciju.
“Zaraz z’javliajuťsia varianty z Bilorussiu, ale Rosija zalyšajeťsia kračym variantom. JA b chotiv otrymaty tut posvidku na prožyvannia. Otrymuvaty vizu duže problematyčno, ce hrošej, napevno, bude koštuvaty. Tak možna bulo prosto prýichaty – z’javylasia robota, kupyv patent i lehaĺno praciuješ. Bez vizy ty možeš viĺno peresuvatysia tudy-siudy. Ne znaju, jak budu pislia cioho šukaty robotu”, – rozpovidaje Ruslan.
Hroši dlia Krymu
“Moja bryhada lyšajeťsia v Ukrajini, zakinčyly pered Novym rokom i pojichaly. Čekajuť, čo ja pryvezu jim hroši, znajdu nový ob’jekt v Moskvi “
Ruslan Koryťko, budiveĺnyk
Protiahom ostannich misiaciv, stverdžuje robočý, v Moskvi tryvaje zastij u budivnyctvi, jaký pov’jazaný z tym, čo bahato koštiv perekynuly v Soči pid čas pidhotovky do Olimpiady. Koryťko vvažaje, čo najblyžčym časom hroši buduť “jty” do Krymu.
“Tam že buduť i mist buduvaty, i enerhomereži, – dilyťsia vin svojimy prypučenniamy. – Moja bryhada perebuvaje v Ukrajini, zakinčyly pered Novym rokom i pojichaly. Čekajuť, čo ja pryvezu jim hroši, znajdu nový ob’jekt v Moskvi”.
Za danymy Federaĺnoji mihracijnoji služby (FMS) Rosiji, oficijno v Rosiji perebuvajuť 1 mln 607 tysiač ukrajinciv (če biĺše 500 tysiač liudej, jak povidomlialosia v liutomu, žyvuť i praciujuť nelehaĺno). U 2013 roci, jak zajavyv hlava vidomstva Kostiantyn Romodanovśký, hromadiany Ukrajiny zarobyly v Rosiji blyźko 27 mlrd dolariv.
Romodanovśký povidomyv takož, čo z 17 bereznia – pislia provedennia krymśkoho referendumu – FMS otrymala 21 tysiaču zajav na vydaču rosijśkych pasportiv. Raniše vice-prem’jer uriadu Rosiji z sociaĺnych pytań Oĺha Holodeć zajavyla, čo Rosija hotova “vziaty i 10 tysiač biženciv, i 100 tysiač, jakčo znadobyťsia”.
Ženevśka konvencija pro status biženciv, prýniata OON v 1951 roci, vyznačaje jich jak osib, jaki zalyšyly krajinu, v jakij postijno prožyvaly, v sylu nadzvyčajnych obstavyn: vijny, stychijnoho lycha abo peresliduvań. Ekonomični mihranty v ciu katehoriju ne vchodiať.
Kostiantyn Romodanovśký v žovtni mynuloho roku anonsuvav masštabnu reformu mihracijnoji polityky, jaka rehlamentuje poriadok nadannia posvidok na prožyvannia, i zajavyv, čo kontroĺ za mihracijnymy potokamy posyliuvatymeťsia.
Na zasidanni kolehiji FMS 27 liutoho hlava vidomstva povidomyv, čo v Rosiji na toj moment perebuvaly 10,2 mln inozemnych hromadian, iz nych 23% stanovyly hromadiany Uzbekystanu, 13,3% – Ukrajiny, 10,2% – Tadžykystanu.
“Jak pravylo, biĺša jich častyna zoseredžena v mistach-mehapolisach”, – vkazav Romodanovśký.
Iz zahaĺnoho čysla inozemciv lyše pivtora miĺjona praciuvaly na pidstavi dozvoliv ta patentiv, 4,2 mln “perebuvaly v Rosiji z ciliamy, ne pov’jazanymy z trudovoju dijaĺnistiu”, rešta, imovirno, praciuvaly nelehaĺno.
Romodanovśký takož skazav, čo, za danymy FMS, 3,3 mln inozemciv, čo perebuvaly v RF naprykinci liutoho, perevyčyly vstanovlený zakonom trymisiačný termin perebuvannia. Biĺšisť porušnykiv – hromadiany Uzbekystanu (majže 900 tysiač), Ukrajiny (biĺše 500 tysiač), Tadžykystanu (400 tysiač).
Tadžyky zamisť ukrajinciv?
Prýiždži z Ukrajiny stanovliať biĺšisť trudovych mihrantiv u Rosiji, jakčo rachuvaty tych, chto peretynaje kordon. Prote ukrajinci, za slovamy hlavy FMS, zazvyčaj zalyšajuťsia v Rosiji ne biĺše 90 dniv, jak naležyť za zakonom, potim výiždžajuť na tyždeń i v’jiždžajuť nazad.
Najbiĺše z točky zoru uhod z Rosijeju, jak zajavyv Kostiantyn Romodanovśký, zrobleno u Tadžykystani.
“Sytuacija z nymy odna z najskladnišych, ale zrobleno z nymy najbiĺše – i za kiĺkistiu uhod, i za jichnioju napolehlyvistiu. JA vvažaju, čo i Tadžykystanu skladno bez Rosiji, i Rosiji – bez Tadžykystanu. Tak sklalosia j istoryčno, j heopolityčno”, – skazav hlava FMS kiĺka misiaciv tomu.
21 bereznia stalo vidomo, čo Deržduma ratyfikuvala protokol do rosijśko-tadžyćkoji uhody, jaký dozvolyť mihrantam z Tadžykystanu praciuvaty v Rosiji do trioch rokiv bez výizdu za meži krajiny.
Dejaki eksperty pov’jazaly ce rišennia z bažanniam rosijśkoji vlady zapovnyty možlyvý najblyžčym časom vidtik z krajiny ukrajinśkych zarobitčan.