Prorokuvaty ciny na naftu – ce jak hadaty na kavovij huči. Neobchidno vrachuvaty duže bahato faktoriv, čob zrobyty biĺš-menš osmyslený i točný prohnoz.
Na razi vidomo odne: nezvažajučy na pevný pidjom ostannimy tyžniamy, z mynuloho lita ciny na naftu obvalylysia majže na 50%. Ce najbiĺše padinnia za ostanni 20 rokiv.
Ce spryčynyly nastupni faktory: “slanceva revoliucija” v SŠA, a takož povernennia na rynok livanśkoji nafty pryzvely do perenasyčennia rynku, todi jak upoviĺnennia ekonomik Kytaju ta Jevrosojuzu poznačylosia na znyženni popytu.
Varto dodaty zmicnennia dolara, za rachunok čoho dorožčaje cina na naftu v reaĺnomu občyslenni, čo čynyť dodatkový tysk na popyt – i oś hotový recept dlia zdeševlennia nafty. čo staneťsia dali vže ne tak očevydno.
Vrachovujučy te, čo strimký rozvytok slancevoji industriji v SŠA tryvaje, a pobojuvannia z pryvodu stanu svitovoji ekonomiky posyliujuťsia, je pryčyny vvažaty, čo spad cin na naftu prodovžyťsia če jakýś čas.
U cej moment u hru mala vstupyty Orhanizacija krajin-eksporteriv nafty (OPEK). Karteĺ najbiĺšych svitovych vyrobnykiv nafty mih by stabilizuvaty ciny za rachunok skoročennia vyrobnyctva. OPEK neodnorazovo robyv tak v mynulomu.
Ale cioho razu takoho ne stalosia. Naprykinci mynuloho roku OPEK oholosyla, čo ne tiĺky ne bude znyžuvaty vyrobnyctvo z nynišnich 30 mln bareliv na deń, ale j ne zbyrajeťsia jty na cej krok, naviť jakčo cina vpade nyžče 20 dolariv za bareĺ.
Ce bula ne porožnia pohroza. Nezvažajučy na protesty z boku Venesuely, Iranu ta Alžyru, najbiĺšý vyrobnyk OPEK – Saudivśka Aravija – vidmovylasia jty jim nazustrič. Biudžety bahatioch krajin-učasnyć OPEK zverstani, vychodiačy z ciny barelia ne menše 100 dolariv. Odnak za najavnosti rezerviv u 900 mlrd dolariv Saudivśka Aravija može dozvolyty sobi tiahnuty čas.
Častka krajin OPEK na svitovomu rynku nafty zaraz stanovyť trochy biĺše 30%, v 1970 roci ci krajiny kontroliuvaly majže polovynu vsijeji propozyciji. Počasty častka znyžujeťsia i čerez te, čo v ostanni 10 rokiv vyrobnyky slancevoji nafty výšly na riveń vyrobnyctva v 4 mln bareliv na dobu.
“Za takoho scenariju vid koho slid čekaty skoročennia vyrobnyctva dlia obmežennia padinnia cin?” – zajavlialy v OPEK v sični.
Saudivśka Aravija ne hotova požertvuvaty častkoju na rynku v toj čas, jak konkurenty, u tomu čysli vyrobnyky slancevoji nafty, procvitajuť. Rozumijučy, čo krajina može vytrymaty nyźki ciny na naftu protiahom majže ciloho desiatylittia, Saudivśka Aravija hotova vidstupyty i, jak kaže Filip Vittaker, zamdyrektora z enerhetyčnych proektiv Boston Consulting Group (BCG), “daty ekonomici zrobyty reštu”.
U takoho rišennia OPEK je biĺš masštabni naslidky, niž padinnia cin, jake tryvaje.
“My vidkryly novu hlavu v istoriji rynku nafty, jaký teper praciuje jak buď-jaký inšý syrovynný rynok, na jakomu ne dijuť karteli”, – kaže Stiuart Elliot z ahentstva Platts.
Naslidky výavylysia praktyčno vidrazu v riznych sehmentach industriji. U najblyžči misiaci, a možlyvo i roky, sektor prodovžyť štormyty.
“Serjozni ryzyky”
Bez štučnoji pidtrymky z boku OPEK i za nyźkoho popytu na tli slabkoho zrostannia svitovoji ekonomiky cina barelia, švydše za vse, zalyšyťsia nyžče 100 dolariv u najblyžči roky.
Rynok f’jučersiv prypuskaje, čo cina postupovo pidnimeťsia do 70 dolariv za bareĺ v 2019 roci. Todi jak analityky prorokujuť v najblyžči roky kolyvannia v mežach vid 40 do 80 dolariv za bareĺ. Biĺš točnych prohnoziv očikuvaty ne varto.
Za takych cin dlia bahatioch vyrobnykiv vydobutok perestaje prynosyty prybutok. U zoni ryzyku v peršu čerhu opyniajuťsia, napryklad, proekty, čo peredbačajuť vydobutok z hlybokovodnych sverdlovyn. Arktyčnu naftu nemaje sensu vydobuvaty pry cinach nyžče 100 dolariv za bareĺ, kaže Brendan Kronin, providný analityk Poyry Managing Consultants. Takym čynom, plany z osvojennia rodovyč v Arktyci, švydše za vse, v osiažnomu majbutniomu buduť zamoroženi.
Vydobutok v Pivničnomu mori takož maje serjozni ryzyky: burinnia novych sverdlovyn bude vypravdanym lyše za ciny 70-80 dolariv za bareĺ. V odnomu z nečodavnich interv’ju Platts hlava torhovoji asociaciji Oil Gas UK povidomyv, čo za ciny na rivni 50 dolariv za bareĺ vydobutok u Pivničnomu mori može vpasty na 20%. čo zavdasť udaru ne lyše kompanijam, zalučenym u vyrobnyctvo, a j šotlandśkij ekonomici v cilomu.
Rozrobku nepidtverdženych zapasiv v Pivdennij i Zachidnij Afryci takož prypyniať.
Slanceva revoliucija?
Majbutnie slancevoji industriji tež stojiť pid pytanniam. Vartisť vydobutku pomitno varijujeťsia, ale, zhidno z doslidženniam Scotiabank, serednia rentabeĺna vartisť dlia amerykanśkych vyrobnykiv stanovyť 60 dolariv za bareĺ. U toj že čas doslidnyćka hrupa Wood Mackenzie prohnozuje, čo investyciji v novi sverdlovyny skorotiaťsia vdviči, čo zrobyť naročuvannia obsiahiv vyrobnyctva nemožlyvym.
“Vydobutok na biĺšosti (slancevych sverdlovyn v Ameryci. – Red.) prosto nemožlyvý za ciny v 40-50 dolariv”, – kaže Brendan Kronin z Poyry Managing Consultants.
Osnovni naftovi kompaniji vže zaznajuť vtrat, zajavliajučy pro skoročennia investycij v rozrobku novych sverdlovyn na desiatky miĺjardiv dolariv. Ale, nezvažajučy na te, čo akciji BP, Total i Chevron v seredniomu vtratyly blyźko 15% vartosti z mynuloho lita, velyki hravci volodijuť dostatnimy resursamy, čob žyty z nyźkymy cinamy na naftu protiahom dosyť tryvaloho času.
Majbutnie soteń nevelykych naftovych kompanij po vsiomu svitu, v tomu čysli v SŠA, je menš peredbačuvanym. Kompaniji, čo vydobuvajuť slancevu naftu, protiahom ostannich p’jaty rokiv nabraly kredytiv pryblyzno na 160 mlrd dolariv, vychodiačy z biĺš vysokych cin, niž ti, jaki my bačymo na rynku siohodni.
Servisni kompaniji takož perežyvajuť važki časy, kaže Filip Vittaker z BCG – akciji kompanij, čo praciujuť v ciomu sehmenti, vpaly v seredniomu na 30-50%. U sični Schlumberger, najbiĺša naftoservisna kompanija, oholosyla pro skoročennia 9 tys. robočych misć – pryblyzno 8% vid zahaĺnoho čysla spivrobitnykiv.
Ale čerez padinnia cin na syrovynu straždajuť ne lyše naftovyky: sektor vidnovliuvanoji enerhetyky takož opyniajeťsia pid udarom.
Na Blyźkomu Schodi i v dejakych rehionach Centraĺnoji i Pivdennoji Ameryky postačaĺnyky nafty ta vidnovliuvanoji enerhiji je priamymy konkurentamy. Deševa nafta stane problemoju dlia vyrobnykiv soniačnych panelej.
Znyžennia ciny na naftu tiahne za soboju i cinu na haz – konkurenta ponovliuvanych džerel. A ce označaje, čo dlia kompensaciji može znadobytysia zbiĺšennia subsydij. Padinnia cin na naftu i haz stavyť pid pytannia i holovný ekonomičný arhument, čo vysuvajeťsia bahaťma uriadamy na pidtrymku vidnovliuvanoji enerhiji – pro te, čo cina na vykopni enerhonosiji prodovžyť zrostaty.
Perši symptomy vže pomitni. Akciji kompaniji Vestas, najbiĺšoho v sviti vyrobnyka vitrianych turbin, za ostanni pivroku podeševšaly na 15%. Akciji kytajśkoho vyrobnyka soniačnych panelej JA Solar – na 20%.
Nyźki ciny na naftu vyklykajuť pobojuvannia i z boku vyrobnykiv elektromobiliv. Prodaži hibrydiv v SŠA padajuť, a popyt na nenažerlyvi pozašliachovyky znovu zrostaje.
“Hlyboki naslidky”
Naslidky tryvaloho periodu nyźkych cin v enerhetyčnomu sektori buduť velykymy i hlybokymy.
Tym ne menš, poky rišennia Saudivśkoji Araviji zalyšatysia ostoroń znamenuje nový važlyvý vytok v istoriji naftovoho sektora, mechanizm stabilizaciji cin na naftu jak i raniše efektyvný: ciny padajuť – vyrobnyctvo skoročujeťsia – propozycija znyžujeťsia – ciny zrostajuť.
Priamym rezuĺtatom znyžennia cin stane skoročennia rozrobky i vyrobnyctva syrovyny, i nechaj naviť čerez kiĺka rokiv propozycija vpade, a ciny, v svoju čerhu, pidnimuťsia. Zreštoju, naviť jakčo na rynku praciujuť sotni nevelykych postačaĺnykiv, hovoryty pro dijsno viĺný rynok poky čo zarano, tomu čo propozyciju kontroliujuť kiĺka velykych hravciv.
Ale reaĺni zminy ne za horamy. Ruch za te, čo vykopne palyvo maje zalyšatysia v nadrach, čob zapobihty rizkym klimatyčnym zminam, prodovžuje nabyraty obertiv.
Vvedennia rozumnoji ciny na vuhlevodni, jaka b vplynula na riveń vykydiv vuhlekysloho hazu v atmosferu – ce lyše pytannia času. I cia cina bude maty duže serjozný efekt na svitovu naftovu haluź.
Krim toho, vperše v istoriji naftovyky zitknulysia z konkurencijeju v avtotransportnomu sektori, na jaký prypadaje biĺše polovyny spožyvannia nafty. Elektromobili poky čo zalyšajuťsia niševym produktom, ale rozvytok technolohij može pryzvesty do jichnioho masovoho vyrobnyctva, čo značno znyzyť popyt na benzyn i dyzeĺ.
Rynok nafty prochodyť serjoznu transformaciju, ale če biĺš fundamentaĺni zminy vže na horyzonti.