The Economist: Strymana dyplomatija Merkeĺ

Zalučennia Nimeččyny do vyrišennia sytuaciji v Ukrajini ta Hreciji, nespodivano zrobylo ciu krajinu liderom u svitovij zovnišnij polityci, odnak dejaki osoblyvosti nimećkoji dyplomatiji vyklykajuť sumnivy ščodo jiji efektyvnosti. Pro ce jdeťsia u statti, opryliudnenij vydanniam The Economist.

«Obydvi kryzy peremistyly Nimeččynu v epicentr podij, v toj čas jak inši zachidni deržavy prodemonstruvaly rozhublenisť, slabkisť abo nevtručannia. Roĺ Velykobrytaniji bula neznačnoju. Francija pohruzla v Afryci. Ameryka zajmalasia inšymy krajinamy, spodivajučyś, ščo Jevropa zalahodyť sytuaciju v Ukrajini. Jak dyplomaty vidznačajuť, nimećke liderstvo projavliajeťsia biĺš intensyvno, niž buď-chto spodivavsia», – jdeťsia u publikaciji.

The Economist nahološuje, ščo Nimeččyna švydko stala tak zvanoju «serednioju syloju», i cej termin stav dosyť populiarnym v Berlini, a dyplomatija kanclera Anhely Merkeĺ je vražajuče vytryvaloju.

Razom z tym u statti zaznačajuť, ščo zovnišnia polityka Nimeččyny maje svoji osoblyvosti, jaki bazujuťsia na «kuĺturi spokuty».

«Po-perše, ce perekonannia, ščo Nimeččyna v žodnomu razi ne povynna buty izoliovana; vona povynen dijaty spiĺno z partneramy ta orhanizacijamy», – pyše vydannia, dodavšy, ščo do Minśka Merkeĺ pryvezla Fransua Ollanda – prezydenta Franciji, jaký je partnerom Nimeččyny po «jevropejśkomu tandemu» i buv u ciomu vypadku kymoś na zrazok «notariusa».

«Nimeččyna ochoče prýmaje buď-jaký dyplomatyčný žarhon, jaký označaje jednannia – napryklad «Vejmarśký trykutnyk» (Poĺšča, Francija i Nimeččyna) abo «Normanśký format» (Nimeččyna, Rosija, Ukrajina i Francija). Pid čas jevrokryzy nimećki čynovnyky chočuť zaručytysia pidtrymkoju z boku inšych koleh», – nahološujuť u publikaciji.

Inšoju osoblyvoju rysoju nimećkoho styliu je strymanisť ščodo odnoho z osnovnych instrumentiv zovnišnioji polityky: vijśkovoji syly. Nimeččyna je členom NATO i napravliala svoji vijśka v Kosovo ta Afhanistan, ale ci syly vykonuvaly dopomižnu roĺ i namahalysia unykaty bojovych dij. Poza mežamy NATO Nimeččyna, jak i raniše, dotrymujeťsia pisliavojennoji taktyky pacyfizmu i vydiliaje porivniano (z Velykobrytanijeju ta Francijeju – red.) nebahato koštiv na oboronu. Zokrema, pid čas kryzy v Ukrajini Merkeĺ tverdo vykliučyla možlyvisť postavok zbroji abo buď-jakoji vijśkovoji vidpovidi, viddavšy perevahu ekonomičnym i polityčnym sankcijam proty RF. Krim toho, nimećka dyplomatija tiažije do moraĺnoji česnosti.

«Ce vidobražaje travmu krajiny čerez vlasne mynule», – cytuje The Economist Jana Techau z Centru Karnehi-Jevropa.

«Ale taka jasnisť je ne zavždy možlyvoju v zovnišnij polityci i v umovach vijny, z jich pobičnoju škodoju i temnoju etykoju», – nahološujuť v publikaciji.

«Tretie bažannia poliahaje v zachysti mižnarodnoji systemy pravyl. V Ukrajini ce vkliučaje v sebe cilisnisť kordoniv i pravo krajiny na samovyznačennia. U zoni jevro ce vylyvajeťsia v nahaduvannia takym krajinam, jak Hrecija, pro vziati na sebe zobov’jazannia i nebažannia zminiuvaty domovlenosti. Četvertoju zadačeju je pidtrymka jednosti JES, NATO i Zachodu», – zaznačaje The Economist.

Vydannia zaznačaje, ščo Nimeččyna provadyť polityku, vidpovidno do jakoji zavždy namahajeťsia «vriatuvaty te, ščo zalyšyloś», i, jak ce vydno u vypadku z Hrecijeju, navčylasia projavliaty tverdisť i spokijno sprýmaty nenavysť do sebe.

«Tym časom Nimeččyna vže neoficijno vyznala, ščo Krym i častyna Schidnoji Ukrajiny vtračeni. Vona choče zupynyty pošyrennia vohniu na inši terytoriji Ukrajiny i susidnich deržav. Odnak «zberežennia rešty» ne vydajeťsia efektyvnoju stratehijeju u vypadku z takymy supenykamy, jak Putin, jaký može sprýmaty jiji jak stymul dlia podaĺšoji ahresiji. Dlia biĺšoji nadijnosti stratehija potrebuje povnoho naboru instrumentiv, i, za slovamy Fridricha Velykoho, «dyplomatija bez zbroji – ce jak muzyka bez instrumentiv». Tož doky vyborci i dali napoliahatymuť na moraĺnij česnosti, Nimeččyna ne zmože staty vpevnenym liderom. A jiji sojuznykam ne varto spodivatyś na suttievi i švydki rezuĺtaty», – reziumuje The Economist.

Čytajte takož: Vijna na Donbasi tryvaje čerez nimećku zarozumilisť

Vidkryty vsi posylannia u tabach: [1 – 5]

Vidpovisty