Krajiny JES zbiĺšujuť oboronni biudžety čerez rosijśku ahresiju

Majže polovyna krajin Jevrosojuzu vyrišyla postupovo zbiĺšuvaty svoji oboronni biudžety čerez ahresiju Rosiji proty Ukrajiny. Pro ce jdeťsia u zakonoproekti «Onovlennia vijśkovoho prohramuvannia na 2014-2019 roky», jaký, projšovšy obhovorennia u profiĺnych komitetach Nacionaĺnych zboriv Franciji, nastupnoho tyžnia maje projty proceduru holosuvannia.

«Vrachovujučy podiji v stratehičnomu konteksti, odynadciať deržav JES vže zbiĺšyly svoji oboronni biudžety v period miž 2013 i 2014 rokamy, zokrema, ce Avstrija, Beĺhija, Danija, Estonija, Latvija, Liuksemburh, Niderlandy, Poĺšča, Rumunija, Slovaččyna ta Švecija»,  –  jdeťsia u dokumenti.

Za ocinkamy joho avtoriv, Nimeččyna takož oholosyla pro značne zbiĺšennia biudžetu počynajučy z 2016 roku, i Francija, čerez uchvalennia cijeji zakonodavčoji iniciatyvy z vijśkovoho onovlennia «vpysujeťsia v ciu perspektyvu».

«Z počatku (tak zvanoji) ukrajinśkoji kryzy ta zrostannia napruženosti u vidnosynach z Rosijeju kiĺka jevropejśkych deržav, ščo mežujuť z Ukrajinoju ta Rosijeju, pomitno posylyly svoji oboronni možlyvosti», – nahološujeťsia v proekti zakonu.

Zokrema, torik Rumunija zbiĺšyla oboronný biudžet na 15,13%, Estonija – na 7,09%, Poĺšča – na 14.33%, v rezuĺtati čoho jiji biudžet zbiĺšyvsia na 6,12 mlrd jevro. Z 2016 roku Poĺšča na oboronu vydiliatyme ne menše 2% VVP i planuje uprodovž 10 rokiv, počynajučy z cioho vklasty v cej sektor 33,6 mlrd jevro.

U proekti zakonu nahološujeťsia, ščo pislia dekiĺkoch incydentiv u Baltijśkomu mori (za učastiu rosijan), dejakym skandynavśkym krajinam dovelosia «spriamuvaty voliu» na zmicnennia svojich oboronnych zusyĺ.

«Z 2014 roku, Danija i Švecija zbiĺšyly oboronni biudžet na 1,65% i 7,18% vidpovidno», – zaznačajeťsia u dokumenti.

Danija takož uchvalyla zakon vijśkovoho prohramuvannia, jakym peredbačeno bezperervne pidvyščennia asyhnuvań na oboronu do 2017 roku.

Zi svoho boku, švedśka vlada uprodovž 5 rokiv maje dodatkovo vydilyty na ci potreby 700 mln jevro.

Niderlandy takož zbiĺšyly svij biudžet na oboronu na 2,6% šče u 2014 roci pislia toho, jak pasažyrśký litak z jiji hromadianamy zbyly nad Ukrajinoju.

«Cia tendencija zberežeťsia i v 2015 roci»,  –  zaznačajeťsia u dokumenti. 

Nimeččyna oholosyla torik takož pro suttieve zbiĺšennia svojich vytrat na oboronu v korotkostrokovij i seredniostrokovij perspektyvi. Z 2016 roku Berlin vytratyť dodatkovo 1,2 mlrd jevro.

«Zbiĺšennia oboronnych vytrat na rivni 6,2% tryvatyme uprodovž 5 rokiv», – arhumentujuť avtory zakonoproektu.

U zv’jazku z svitovymy tendencijamy, Francija takož planuje zbiĺšyty vytraty na oboronu na 3,8 mlrd jevro u porivnianni z poperednimy rozrachunkamy, jaki buly uchvaleni dijučym zakonom vijśkovoho prohramuvannia. Takym čynom, vijśkovi vytraty Franciji do 2019 roku majuť zrosty z 158,61 do 162,41 mlrd jevro.

Jak povidomlialosia, senatory SŠA vkliučyly v oboronný biudžet $300 mln dopomohy Ukrajini.

Vidpovisty