če do počatku samitu JES, jaký u četver startuvav u Briusseli, stalo vidomo, čo sankciji, zaprovadženi mynuloho lypnia proty Rosiji čerez jiji diji v Ukrajini, prodovžať na pivroku.
Rosija u vidpoviď takož prodovžyť na rik zaboronu na vvezennia dejakych produktiv z krajin, jaki zaprovadyly sankciji. Cioho lita vypovnyťsia rik diji takych vzajemnych obmežeń, to čy vidčuly brytanci jichnij efekt na sobi?
“My doklaly velykych zusyĺ, čob prodaty rybu na inši rynky, nasampered – na Daleký Schid, v Zachidnu Afryku, a takož do Zachidnoji Jevropy. I my prodaly na ci rynky biĺšisť ryby, jaka pryznačalasia Rosiji”, – rozpovidaje Sinkler Benks, kerivnyk kompaniji Lunar Freezing, jaka bazujeťsia v Piterchedi, čo na pivničnomu schodi Šotlandiji.
U nuliovych rokach Lunar Freezing počala postačaty do Rosiji atlantyčnu skumbriju, oseledeć i putasu. Čerez embarho kompanija vtratyla rynok, kudy eksportuvala 16% svojeji ryby.
Za slovamy brytanśkych ekspertiv, Lunar Freezing – odna z ne duže bahatioch kompanij Spolučenoho Korolivstva, na jakych poznačylysia sankciji ta produktove embarho.
“JA by skazav, čo brytanśka ekonomika ne syĺno postraždala v rezuĺtati sankcij proty Rosiji”, – vvažaje Džon Laf, spivrobitnyk Korolivśkoho instytutu mižnarodnych vidnosyn u Londoni.
Te same ekspert hovoryť i pro zaboronu Rosiji na postačannia produktiv z krajin Jevrosojuzu: “JA dumaju, čo brytanśki kompaniji ne eksportuvaly velykoji kiĺkosti tovariv na rosijśký rynok. JE okremi vypadky, ale ja ne dumaju, čo ce suttievý faktor”.
Sam Sinkler Benks takož vyznaje, čo joho spivrobitnyky ne vidčuly na sobi vplyvu obmežeń: ni na zarplati, ni na kiĺkosti robočych misć ce ne poznačylosia. Radše stvorylo holovný biĺ dlia menedžmentu.
“My, jak kompanija, nesemo vidpovidaĺnisť za prodaž ryby na inši rynky, i liudy, jaki beruť učasť u vyrobnyctvi, absoliutno ne postraždaly. U nas ne obhovoriujuť ciu sytuaciju. Ce heopolityčni obstavyny, jakych my ne rozumijemo. … Nechaj cym zajmajuťsia polityky”, – rozpovidaje holova Lunar Freezing.
Sered postraždalych vid sankcij ta embarho v Brytaniji – ne tiĺky vyrobnyky ryby, ale j, napryklad, naftovydobuvni kompaniji.
Vidrazu pislia zaprovadžennia obmežeń vlitku 2014 roku zbytky prohnozuvaly vyrobnykam moločnych produktiv.
Za danymy neuriadovoji orhanizaciji AHDB Dairy, čo ob’jednuje brytanśkych moločnykiv, brytanśký eksport syru, masla i suchoho moloka v Rosiju ne perevyčuvav 0,7% usioho eksportu po kožnomu z produktiv.
Dani AHDB Dairy na osnovi HMRC, Eurostat, UN Comtrade.
danymy, opublikovanymy v červni, u sični – kvitni 2015 roku eksport brytanśkych syru i masla zris porivniano z analohičnym periodom mynuloho roku.
Problemy, je, ale j konsensus tež?
Rosijśký rynok, vtračený dlia brytanśkoji Lunar Freezing, “zachopyly” Islandija, Farerśki ostrovy i Hrenlandija. A brytanśkij kompaniji dovelosia šukaty novi rynky zbutu.
“Daleký Schid, Zachidna Afryka staly dlia nas kračymy rynkamy. Ale my vse če vidčuvajemo trudnoči z tym, čob prodavaty obsiahy, jaki kupuvala Rosija”, – rozpovidaje pan Benks.
Tym ne menše, za slovamy eksperta Korolivśkoho instytutu mižnarodnych vidnosyn, v brytanśkomu suspiĺstvi sklavsia konsensus čodo “rosijśkoho pytannia”.
“Biĺš-menš je jednisť čodo toho, čo brytanci ne pohodžujuťsia z pozycijeju Rosiji čodo Ukrajiny, zasudžujuť povedinku Rosiji na peryferiji, v krajinach SND, i vvažajuť, čo ce stvoriuje problemy dlia bezpeky Jevropy, i čo potribno dijaty”, – vvažaje Džon Laf.
“JA naviť ne zamysliuvalasia pro ce … Ni, mene osobysto vony (sankciji. – Red.) absoliutno ne torknulysia. … Ce nijak ne vplynulo na moje žyttia, i ja ne znaju nikoho, koho b ce torknulosia”, – rozpovidaje meškanka Londona Patrisija.
“Ce jakoś zovsim ne obhovoriujeťsia, naviť v ZMI. … JA naviť osoblyvo i ne čuv pro ce”, – ziznajeťsia Toti, vin – italijeć, ale žyve i praciuje v Londoni.
Za slovamy eksperta, Brytaniju vberehlo vid vtrat te, čo cia krajina istoryčno ne mala syĺnych ekonomičnych zv’jazkiv iz Rosijeju.
Ne tiĺky sankciji
Šotlandśke viski, na vidminu vid bahatioch inšych produktiv, rosijśke embarho ne začepylo, ale, jak výavylosia, cia haluź postraždala i bez sankcij.
Za danymy Asociaciji šotlandśkoho viski, priamý eksport cioho napoju v Rosiju torik obvalyvsia – na 93%. Eksperty Asociaciji pojasniujuť ce zahaĺnymy ekonomičnymy problemamy (zokrema i čerez sankciji, ale nepriamo) i polityčnoju nestabiĺnistiu.
I choča padinnia eksportu v Rosiju u vidsotkach vyhliadaje raziučym, sytuacija trochy zminiujeťsia, jakčo podyvytysia, jaku častynu zahaĺnoho eksportu stanovyly postačannia v Rosiju: jdeťsia pro 1,8 mln funtiv iz zahaĺnoho eksportu v 3,95 mlrd funtiv v 2014 roci.
Utim, vyrobnyky viski, osoblyvo, jakčo jdeťsia pro dorohý produkt, ne žyvuť odnym abo naviť dekiĺkoma rokamy.
Iz prycilom na desiatylittia
Alan Makkonnechi keruje vynokurneju GlenDronach v Šotlandiji, viski tut iz perervamy vyhotovliajuť vže majže 200 rokiv.
U 2008 roci vynokurniu vykupyla BenRiach Distillery Company Limited, jakij naležať če dvi vynokurni v Spejsajd. U cij častyni Šotlandiji roztašovana najbiĺša kiĺkisť pidprýemstv, de vyrobliajuť odnosolodove viski. I majže vsi z nych majuť davniu i bahatu istoriju.
Polityčni ta ekonomični potriasinnia ne duže syĺno vplyvajuť na GlenDronach: tut i dosi praciujuť mechanizmy, stvoreni na počatku CHCH stolittia, a viski, jake vyhotovliajuť siohodni, potrapyť do spožyvača ne raniše, niž za kiĺka rokiv.
“U Schidnij Jevropi ce – Rosija, Poĺča, dejaki baltijśki krajiny – tež choroši klijenty. My praciujemo majže z kožnym schidnojevropejśkym rynkom”, – rozpovidaje pan Makkonnechi. Za joho slovamy, prodaži v Rosiju ostannim časom zrostajuť, ale jdeťsia ne pro masový rynok, a pro liubyteliv dorožčoho napoju.
Čy vidčuly tut efekt sankcij ta ekonomičnych problem?
“I tak, i ni. Može, vy ce vidčujete čerez rik, a potim bude znovu zrostannia. Viski, jake my robymo zaraz, ne potrapyť u prodaž do 2019, 2020, 2030 abo naviť 2040 roku. Možlyvo, zaraz je skoročennia rosijśkoho rynku čerez ekonomičný klimat, ale potim znovu bude zrostannia. Jak i na Dalekomu Schodi, i v Japoniji “, – rozpovidaje pan Makkonnechi.
V mežach 1,5%
Ne duže istotni vtraty vid sankcij pidtverdžuje i statystyka.
Za danymy Biuro nacionaĺnoji statystyky, brytanśký eksport v Rosiju skorotyvsia z 5,2 mlrd funtiv v 2013 do 4,098 mlrd funtiv v 2014. Pry ciomu u vidsotkovomu spivvidnošenni skoročennia ne vyhliadaje solidnym: iz 1,7% do 1,4%. Rosijśký rynok u rejtynhu 50 najbiĺšych eksportnych rynkiv dlia Brytaniji opustyvsia z 16-ji na 17-tu pozyciju.
Pry ciomu, sudiačy zi statystyčnych danych, brytanśký eksport do Rosiji počav skoročuvatysia če do polityčnoji kryzy, vyklykanoji dijamy Rosiji v Ukrajini.
Tak, jakčo v 2012 roci Rosija bula 12-oju sered brytanśkych eksportnych rynkiv (1,9%; 5,588 mlrd funtiv), to vže čerez rik stala 16-oju.
Ta je j nepriami, ale pozytyvni naslidky sankcij ta embarho dlia Brytaniji. Napryklad, jak kaže spivrobitnyk Korolivśkoho instytutu mižnarodnych vidnosyn Džon Laf, čerez vidtik kapitalu z Rosiji:
“Častyna cijeji sumy potrapliaje do Londona, do Velykoji Brytaniji, bezumovno. … Tomu, napevno, naši bankiry, rieltory, advokaty, jurydyčni kompaniji na ciomu zarobliajuť”.