Turećký pyśmennyk, laureat Nobelivśkoji premiji Orchan Pamuk u Londoni predstavliaje svoju novu knyhu “Moji dyvni dumky”. Zminy, jaki vidbuvajuťsia v Stambuli, opysani v romani čerez istoriju dvoch simej, jaki perejichaly do mista iz anatolijśkoji hlybynky.
Čerez kiĺka tyžniv u Tureččyni vidbuduťsia druhi za rik zahaĺni vybory. Prezydent Tureččyny Redžep Tajip Erdohan zajavyv, čo krajini potriben syĺný uriad zarady bezpeky. Prote opozycija stverdžuje, čo pan Erdohan choče anuliuvaty rezuĺtaty červnevych vyboriv, na jakych joho partija Spravedlyvosti ta rozvytku zaznala vtrat z boku prokurdśkoji Narodnoji demokratyčnoji partiji.
V ostanni tyžni zahaĺna napruženisť v Tureččyni zrosla čerez te, čo ponovyloś protystojannia miž vladoju ta vojenizovanym krylom Robitnyčoji partiji Kurdystanu (PPK).
Orchan Pamuk: JA sam zahnav sebe v žorstki ramky, vyrišyvšy, čo budu opysuvaty Stambul vykliučno očyma liudej iz bidnych prošarkiv suspiĺstva. I jak tiĺky ja ce vyrišyv, to vidrazu ž zrozumiv, čo zahnav sebe v pastku. Tomu čo holovnymy spožyvačamy romanu jak žanru je predstavnyky serednioho klasu, a ne bidnota. Meni dovelosia vytratyty masu času, čoby vžytysia v charakter moho holovnoho heroja Mevliuda Kanataša.
Vin zarobliaje na žyttia tym, čo prodaje buzu – slaboalkohoĺný napij, jaký liubyly i v Osmanśkij imperiji, i v nynišnij Tureččyni. Jomu-to ja prypysav moji vlasni “dyvni dumky”. U dytynstvi druzi mene veś čas pytaly: “Orchane, zvidky v tebe ci dyvni dumky?” Može buty, same tomu meni i vdalosia povnistiu rozvynuty charakter moho heroja z bidnoty i zlytysia z nym.
BBC: Nazvu romanu vziato z virša anhlijśkoho poeta-romantyka Viĺjama Vordsvorta “Preliudija” (Strangeness in my mind). Čomu vy vyrišyly, čo same liudy z bidnoho klasu najkrače pidchodiať dlia toho, čob poznajomyty svit zi Stambulom, počynajučy z 1970 roku až do našych dniv?
Orchan Pamuk: JA ne stavyv pered soboju zavdannia poznajomyty svit zi Stambulom. JA chotiv opysaty zminy, jaki vidbulysia v mojemu misti za ostanni 40 rokiv. Ne zabuvajte, čo koly ja narodyvsia v Stambuli 63 roky tomu, v niomu žylo pryblyzno miĺjon liudej. Počatok romanu prypadaje na 1970 roky, koly naselennia vyroslo do dvoch z polovynoju miĺjoniv, nu a zaraz kažuť, čo nas deś 16 abo 17 miĺjoniv.
Meni duže počastylo, i jak pyśmennykovi, i jak liudyni, čo ja stav svidkom cych kolosaĺnych zmin. JA často kažu svojim druziam, čo dlia toho, čob osobysto sposterihaty za analohičnymy zminamy, skažimo, v Paryži čy Londoni, treba bulo b prožyty žyttia dovžynoju v 250 rokiv, a Stambulu na ce znadobylosia vsioho 60 z nevelykym. Na ce vony meni, pravda, zaperečujuť, čo Šanchaju na ce znadobylosia vsioho 10 (Smijeťsia).
JA choču skazaty, čo chotiv peredaty vnutrišnij svit liudyny, jaka žyve v epochu hlobaĺnych zmin, odnočasno namahajučyś jakoś zvesty kinci z kinciamy. Z odnoho boku ce archetyp, z inšoho – konkretna liudyna, jaka čodnia krokuje kilometry stambuĺśkymy vulyciamy.
BBC: Skladajeťsia vražennia, čo sam proces tvorinnia spravyv vam prýemnisť …
Orchan Pamuk: Tomu čo ce smišný roman. A humor buv meni potriben, oskiĺky, choč z odnoho boku ja i pysav pro bidniakiv, z inšoho – ja ne chotiv ni puskaty sliozy, ni vpadaty v zajvý dramatyzm. JA chotiv, čob moji čytači z serednioho klasu ocinyly liudianisť herojiv.
Osoblyvo ce stosujeťsia žinočych obraziv. Jich prava, zvyčajno, utyskajuť, ale vy tiĺky podyviťsia, jak ci žinky dajuť zdači svojimy ujidlyvymy dotepamy i hnivom, jak vony zdatni hovoryty čystu pravdu, jak vony trymajuť u vuzdi čolovikiv, vychovujuť ditej…
BBC: Obrazy žinok staly holovnym odkrovenniam romanu …
Orchan Pamuk: Do dejakoji miry te, jak ja opysuju žinok, – ce majže avtobiohrafija. Sprava v tomu, čo moja mama bula serednioju z trioch sester.
Vony postijno chodyly odne do odnoho v hosti, i bazikaly, bazikaly, bazikaly… I choča vony j naležaly do serednioho klasu, ale jich otočuvala taka ž atmosfera žinočoji solidarnosti.
BBC: Biĺšisť herojiv romanu vybyrajeťsia z bidnosti i perechodyť u toj že serednij klas. Naspravdi vsi, okrim Mevliuda, pidnimajuťsia sociaĺnymy schodamy, i tiĺky vin zalyšajeťsia bidniakom. A vy sami vidčuly, čo osobysto vy zminylysia, staly inšoju liudynoju, pislia toho jak, za vašymy vlasnymy slovamy, “zlylysia” zi svojim herojem?
Orchan Pamuk: Počnemo z toho, čo ja poznajomyvsia z povsiakdennym pobutom liudej, jaki meškaly v netriach v časy moho dytynstva. Pravda, jichni žytla ja bačyv tiĺky zovni. JA čyro škoduju pro te, čo ne zrobyv cioho 60 rokiv tomu. Ale ja hovoryv z velyčeznoju kiĺkistiu liudej, jaki žyly v Stambuli v toj čas, i ci rozmovy, jak meni zdajeťsia, zminyly mene, prynajmni, dodaly meni skromnosti.
BBC: U romani dija vidbuvajeťsia na tli sociaĺnych zmin u suspiĺstvi, ale, odnočasno, i na tli hlybokych polityčnych zmin. Choča, načebto, bezposerednio pro ce nichto ne hovoryť, ale my viddajemo sobi zvit, čo v cej čas vidbuvajeťsia i vtorhnennia na Kipr v 1974 roci, i vijśkový perevorot v 1980-mu, i zemletrus v 1999-mu.
I vse ce važlyvo, tomu čo do pevnoji miry my možemo skazaty, čo taki ž masštabni zminy vidbuvajuťsia i zaraz.
I todi, i zaraz polityčni partiji namahajuťsia zarobyty baly na sociaĺnych čy pryrodnych katastrofach. Redžep Tajip Erdohan zhadujeťsia v romani vsioho odyn raz, jak molodý, čo podaje nadiji mer Stambula. Jak vy vvažajete, te, čo vin pryznačyv novi vybory, ce sproba “vypravyty” rezuĺtaty červnevych vyboriv, jakymy vin zalyšyvsia nezadovolený?
Orchan Pamuk: Mij heroj Mevliud, joho rodyna, jichni druzi i susidy – vsi vony, i vyhadani i reaĺni, naležať do elektoratu partiji Erdohana. JA postavyv pered soboju zavdannia rozpovisty, čo ruchaje takymy liuďmy i, možlyvo, pojasnyty, čomu vony holosujuť za Erdohana.
I ce vidbuvajeťsia ne stiĺky tomu, čo vony vystupajuť za relihijni cinnosti i konservatyzm, ale tomu, čo vony vitajuť sociaĺnu mobiĺnisť, možlyvisť perejty v biĺš zabezpečeni i šanovni sociaĺni verstvy.
Odnočasno v romani krytykujeťsia korumpovanisť partiji Erdohana. Oś čomu, jak meni zdajeťsia, vin i prohrav mynuli vybory. Nu, ne prohrav, zvyčajno, cia partija jak i raniše otrymala biĺšisť, ale nedostatnio dlia toho, čob utvoryty uriad, ne vstupajučy v koaliciju.
Erdohanu cej rezuĺtat ne podobajeťsia. Oś vin i pryznačyv če odni vybory, spodivajučyś, čo joho partija polipšyť rezuĺtat i jomu biĺše ne dovedeťsia šukaty partneriv v koaliciji. Choča ja ne dumaju, čo u nioho výde.
BBC: A čomu ni? Vin čo, ne zumije perekonaty nacionalistiv, čo syĺný uriad ubezpečyť krajinu?
Orchan Pamuk: Ta ni, zvyčajno, može. I može buty, jomu i vdasťsia polipšyty rezuĺtat svojeji partiji na odyn abo dva vidsotky. Ale Erdohan buv peršym turećkym prem’jerom, jaký vyrišyv pomyrytysia z kurdamy, choč trochy pity jim nazustrič.
Ale vin ne zmih pity do kincia, i prohrav same tomu, čo ne zumiv napravyty proces u potribne jomu ruslo. Dlia toho čob otrymaty pidtrymku nacionalistiv, vin stav vidkryto vystupaty proty kurdiv, tym samym postavyvšy chrest na rozvytku sytuaciji myrnym šliachom.
Vin rozbyv sercia tych kurdiv, jaki buly hotovi pity na kompromis, i vtratyv jichni holosy. A ce 20%! I oś teper vin – točno tak že, jak i kolyšni svitśki abo vijśkovi uriady Tureččyny – skydaje bomby na holovy kurdiv. A vony nikoly ne buduť za vas holosuvaty, jakčo vy jich bombyte.
Ale je i če odna duže važlyva rič: vperše v istoriji Tureččyny pytannia pro svobodu slova stojiť na poriadku dennomu. Vse moje dytynstvo opozycija postijno krytykuvala uriad za te, čo vin dopuskaje zajvu svobodu slova. I oś – vperše v istoriji sučasnoji Tureččyny – opozycija kaže, čo Erdohan porušuje svobodu slova. I ce mene raduje, tomu čo ja choču z optymizmom dyvytysia v majbutnie.
BBC: Značennia maje naviť taký nevelyký zsuv, čo vzahali zahovoryly pro svobodu slova? Pryčomu pid natyskom zzovni?
Orchan Pamuk: Ni, mova vže ne jde pro tysk zzovni. U Tureččyni staly vidkryto hovoryty, čo na hazety tysnuť, žurnalistiv zviĺniajuť, i tak dali.
VVS: Ale pohoďtesia, čo uriad zaraz perebuvaje v neprostomu stanovyči. Z odnoho boku – vidnovylosia protystojannia z Robočoju partijeju Kurdystanu, z inšoho – naplyv biženciv, jaki bukvaĺno rynuly čerez kordon… Do reči, če odne pytannia: vy ne prosto intelektual, vy intelektual, jaký orijentujeťsia na jevropejśki cinnosti. Jak, z vašoji točky zoru, Jevropa spravliajeťsia z kryzoju biženciv?
Orchan Pamuk: JA buv rozčarovaný reakcijeju Jevropy. Rozčarovaný movčanniam, nevihlastvom, sproboju vidvernutysia i ne pomičaty, čo Tureččyna prýniala dva miĺjony biženciv.
I na ciomu tli sperečatysia pro te, čy prýmuť vony dvi tysiači liudej, abo dvi z polovynoju, ta če j vyslovliuvaty cym nevdovolennia, jakoś neharno. JA duže zasmutyvsia, i ce če m’jako skazano!
Ale ja vse-taky spodivajusia, čo Nimeččyna ne zradyť svojemu slovu, i, jak skazala Anhela Merkeĺ, prýme 800 tysiač osib protiahom roku, i dasť jim hromadianstvo i vsi neobchidni papery, jaki Tureččyna daty ne može, i zrobyť jich povnopravnymy hromadianamy, jaki stanuť častynoju Nimeččyny.
Ce može staty povorotnym momentom v istoriji Jevropy. Meni b duže chotilosia, čob tak vono i stalosia, bo ja choču z optymizmom dyvytysia na jevropejśke majbutnie. (Smijeťsia).
VVS: “Moji dyvni dumky” – ce prodovžennia istoriji vašoji liubovi do Stambulu. Skažiť, vrachovujučy vse, čo vy znajete, vrachovujučy vašu suspiĺnu roĺ, vy jak i raniše vvažajete joho centrom svitu?
Orchan Pamuk: Vzahali-to tak skazav ne ja, tak skazav Flober. U seredyni XIX stolittia Flober vidvidav Stambul i peredbačyv, čo čerez 100 rokiv ce misto bude stolyceju svitu. Ničoho z cioho ne výšlo, Osmanśka imperija rozpalasia. I Stambul zahaĺmuvav v rozvytku.
Čy znajete vy, čo perše metro v sviti počalo buduvatysia v Stambuli? Pobuduvaly pryblyzno kilometr, a potim vse prypynylosia, i metro v Stambuli zapraciuvalo tiĺky 110 rokiv potomu. JA jak i raniše liubliu chodyty Stambulom u suprovodi ochoroncia i nasolodžuvatysia siurpryzamy bičnych vulyčok
BBC: A ochoroneć navičo?
Orchan Pamuk: 10 rokiv tomu u mene buly neprýemnosti. I todi za mnoju chodyly try ochoronci, teper – tiĺky odyn. Tak čo, jak bačyte, sytuacija zi svobodoju slova v Tureččyni javno jde na lad. (Smijeťsia).
VVS: Čomu vy tak vperto zalyšajetesia optymistom?
Orchan Pamuk: JA ne choču v starosti peretvorytysia na burkotuna, jaký postijno burmoče i vsim nezadovolený. JA vytratyv masu času na te, čob mij heroj Mavliud buv veselym, buv žartivnykom, buv optymistom. U ciomu moje zavdannia jak pyśmennyka – čob mij tekst buv hostrym i radisnym. U ciomu suť.