Jakčo porivniaty vražennia vid dvoch prohramnych vystupiv prezydentiv, amerykanśkoho ta rosijśkoho, na sesiji Heneraĺnoji Asambleji OON v Ńju-Jorku, to peremožcem, švydše za vse, výde Volodymyr Putin.
Dedali aktyvniša učasť Rosiji v syrijśkomu konflikti nadzvyčajno uskladniuje dyplomatyčni zusyllia Zachodu na Blyźkomu Schodi i može naviť pryzvesty do obmežennia masštabiv vijśkovych diji SŠA i jichnich sojuznykiv u tomu rehioni. Cia sytuacija takož vymahaje vid nych pevnoho rivnia spivpraci z Rosijeju.
Prezydent Putin odnym udarom vyviv Rosiju z dyplomatyčnoji izoliaciji, čo stala rezuĺtatom aneksiji Krymu; vin prodemonstruvav i zmicnyv prysutnisť Rosiji na Blyźkomu Schodi; i vin perekonlyvo pokazav svitovi, čo Rosija zdatna švydko rozhornuty vijśkovi syly daleko za mežamy svojich kordoniv.
Peremoha dlia Asada
Moskva domohlasia pevnoho uspichu i na dyplomatyčnomu fronti. Putin stverdžuje, čo čynni deržavni struktury v Syriji majuť buty posyleni jak zasib zupynyty džychadystiv z “Islamśkoji deržavy”. Ciu tezu u Vašynhtoni vidkydajuť.
Odnak i SŠA, i bahato inšych členiv NATO počynajuť rozumity, choč i z nebažanniam, čo prezydent Asad zalyšyťsia pry vladi v osiažnomu majbutniomu – prynajmni, protiahom perechidnoho periodu. Dosi vony napoliahaly na joho nehajnomu vidchodi jak peredumovi myrnoho vrehuliuvannia v Syriji.
U buď-jakomu razi pidchid koaliciji na čoli zi SŠA narazi ne dav vidčutnych uspichiv. Udary po pozycijach islamistiv v Iraku i Syriji švydše strymujuť jich, ale ne veduť do jich porazky. Za vyniatkom kurdiv, u zachidnoji koaliciji nemaje nadijnych sojuznykiv na poli boju v rehioni.
Sproby Vašynhtona stvoryty zbrojni zahony z syl tak zvanoji pomirkovanoji opozyciji v Syriji zaveršylysia farsom – te nevelyke čyslo ozbrojenych bijciv, jakych vdalosia pidhotuvaty, pry perekydanni do Syriji abo zahynuly, abo buly zachopleni v polon, abo perejšly na bik islamistiv razom z amerykanśkym ozbrojenniam.
Bahato hravciv
Tak čo poky čo Volodymyr Putin može radity svojim uspicham.
Prote čy dovho? Vidpoviď na ce pytannia zaležyť vid podaĺšych dij Rosiji. Jak zavždy, tut biĺše zapytań, niž vidpovidej.
Čy bude Rosija vykorystovuvaty aviaciju dlia priamoji učasti v bojovych dijach v Syriji?
Zi sliv Putina možna zrozumity, čo vin pide na ce tiĺky v razi prýniattia rezoliuciji OON, choča v Syriji vže rozmičeni rosijśki bojovi litaky. Z točky zoru mižnarodnoho prava, vin dije točnisińko tak samo, jak povodiaťsia SŠA, jaki vykorystovujuť svoju povitrianu potuhu dlia pidtrymky svoho sojuznyka – uriadu Iraku.
Chto stane mišenniu možlyvych operacij rosijśkoji aviaciji? Prezydent Putin natiakaje, čo bažaje stvorennia šyrokoji koaliciji proty “Islamśkoji deržavy”; tomu lohično bude zrobyty vysnovok, čo rosijśki syly buduť vykorystani proty džychadystiv.
Ale ž režym Asada maje bezlič inšych vorohiv, bahatioch iz jakych pidtrymujuť Zachid, Tureččyna ta krajiny Perśkoji zatoky. Rosijśki udary po cych sylach stvoriať bezlič problem.
Jakymy možuť buty naslidky takoji taktyky dlia Moskvy?
U Syriji my sposterihajemo dva paraleĺni konflikty. Z odnoho boku, vijnu z ekstremistamy z ID; z inšoho – bytvu miž sylamy, jakych pidtrymujuť sunitśki arabśki deržavy za učastiu Tureččyny, i sylamy šýitiv, finansovanymy j ozbrojuvanymy Iranom (ce v peršu čerhu ruch “Chezbolla” i režym Asada).
Prezydent Putin ryzykuje vtiahnuty Rosiju v ce zaplutane protystojannia. Čy ne pryzveduť podibni diji do zrostannia zahrozy ekstremizmu i teroryzmu v samij Rosiji, de prožyvajuť miĺjony musuĺman?
Analiz ryzykiv
Poky vsia uvaha bula prykuta do rosijśkoji vijśkovoji techniky v Syriji. Ale zhadka možlyvoji rezoliuciji OON, čo sankcionuje jiji vykorystannia, daje dejake ujavlennia pro podaĺši kroky Moskvy na dyplomatyčnomu fronti. Taka rezoliucija zrobyť Rosiju lehitymnym učasnykom koaliciji proty “Islamśkoji deržavy”.
Vona takož, bezsumnivno, bude vykorystana v propahandystśkych ciliach dlia pidkreslennia vidminnosti dij Rosiji, čo zvernulasia do OON, vid odnostoronnich dij SŠA. Cia ž rezoliucija može proklasty šliach do stvorennia perechidnoho uriadu v Syriji j u toj že čas unyknuty nehajnoho usunennia prezydenta Asada, čo javno vchodyť v rosijśki rozrachunky.
Ale taka polityčna linija pov’jazana takož zi značnym ryzykom dlia Moskvy. Vona može výavytysia vtiahnutoju v triasovynu hromadianśkoji vijny v Syriji. Rosijśki VPS, na vidminu vid amerykanśkych, ne majuť takych točnych ozbrojeń i sučasnych zasobiv zboru rozviduvaĺnych danych.
Učasť rosijśkych vijśkovych v operacijach u Syriji može vyklykaty nehatyvnu reakciju i vseredyni krajiny, i za jiji mežamy.
Poky čo Putinu je čomu radity. Zalyšajeťsia, vtim, nezrozumilym, čy žorstký prahmatyčný pidchid Rosiji do syrijśkoho konfliktu pryzvede do myrnoho vrehuliuvannia v cij bahatostraždaĺnij krajini.