Vystupu Volodymyra Putina na vidkrytti sesiji Henasambleji OON u vsiomu sviti čekaly z neterpinniam – nasampered, čerez sam fakt pojizdky rosijśkoho lidera v Ńju-Jork, v jakij odni sposterihači vbačaly piar-chid, a inši – reaĺnu sprobu počaty jakymoś čynom nalahodžuvaty vkraj zipsovani vidnosyny iz Zachodom.
Holovnoju sensacijeju vizytu stala naviť ne promova z trybuny OON, a zaplanovana zakryta dvostoronnia zustrič z Barakom Obamoju, jaku če donedavna bahato analitykiv vvažaly nemožlyvoju v pryncypi.
Obydva prezydenty u svojich vystupach ni na krok ne vidijšly vid raniše zajavlenych pozycij čodo holovnych problem: Syriji ta Ukrajiny. Navičo, v takomu razi, vony jduť na perehovory? Čoho spodivajuťsia dosiahty?
Ohliadač Rosijśkoji služby Bi-bi-si Artem Krečetnikov zvernuvsia za komentariamy do rosijśkych ekspertiv.
Tetiana Parchalina, dyrektor Centru jevropejśkoji bezpeky:
Rosija namahajeťsia výty z ukrajinśkoji pastky čerez syrijśki dveri. Oskiĺky “Islamśka deržava” i mihracijna kryza v Jevropi je reaĺnoju zahrozoju dlia SŠA ta jichnich sojuznykiv, storony možuť, ne vtračajučy oblyččia, sprobuvaty výty z hluchoho kuta u stosunkach.
Mižnarodna koalicija protiahom roku robyla jakiś diji v Syriji, ale ce ni do čoho ne pryvelo. Meni zdajeťsia, zachidni lidery m’jako zminiujuť svoje stavlennia i chočuť sprobuvaty razom iz Rosijeju.
Nečodavnia zajava Devida Kemerona pro te, čo problemu Asada možna vidklasty do zakinčennia boroťby z ID, meni vydajeťsia duže serjoznym indykatorom.
Pytannia v tomu, čy zdaten Damask samostijno vporatysia z ID naviť u hipotetyčnomu vypadku joho vyznannia Zachodom i za umov postačannia rosijśkoji zbroji. Do nazemnoji operaciji poky nichto ne hotový. Z boku Rosiji najbiĺše, čo možna ujavyty, jakčo zahroza bude rozšyriuvatysia, – ce pojava na syrijśkych aerodromach našoji aviaciji.
Meni zdajeťsia, čo, krim boroťby z ID, je j inša meta. Do elit Rosiji i Zachodu prýšlo usvidomlennia hlybyny pastky, v jaku vsi my potrapyly u zv’jazku z ukrajinśkoju kryzoju. Treba vidnovyty vidnosyny choča b na odnomu treku, jakčo rozv’jazaty ukrajinśku problemu poky čo ne vychodyť, a potim, može, ce bude rozšyreno.
Potribno počekaty, čym zakinčyťsia zustrič “normandśkoji četvirky” v Paryži 2 žovtnia. Dumaju, ne vypadkovo vona bula zaplanovana na čas pislia pojizdky Putina v Ńju-Jork. Todi my zrozumijemo, pro čo vony z Obamoju domovliaťsia za začynenymy dveryma.
Navriad čy vsia cia burchlyva dyplomatyčna aktyvnisť vedeťsia vyniatkovo zarady propahandy.
Andrij Kortunov, ekspert-mižnarodnyk, holova analityčnoho fondu “Nova Jevrazija”:
Žodnych nespodivanok ne stalosia. Buly vykladeni tradycijni pozyciji Rosiji po Blyźkomu Schodu i po vrehuliuvanniu v Ukrajini, dana nastiĺky ž tradycijna ocinka dij krajin Zachodu.
Ale sam fakt zustriči Obamy i Putina hovoryť pro najavnisť jakychoś točok dotyku, v inšomu razi – ani toj, ani inšý lider ne stav by vytračaty na neji polityčný kapital.
Obama vže zaznaje krytyky z boku respublikanciv, a v Rosiji bahato chto vychodyť z toho, čo Obama – “kuĺhava kačka”, treba dočekatysia vyboriv 2016 roku i namahatysia počaty dialoh z novym hospodarem Biloho domu.
Možna spodivatysia, čo na tli neprymyrennych zajav vse ž vidbudeťsia pevne zblyžennia pozycij čodo Syriji, a, može, naviť i z ukrajinśkoho pytannia.
Odnak najvirohidnišý scenarij – formuvannia dvoch koalicij, čo dijuť proty ID nezaležno odne vid odnoho. Vže isnuje koalicija na čoli zi SŠA, zaraz na našych očach vynykaje nova, kudy uvijduť, švydše za vse, Iran, imovirno, Irak, i nynišnie kerivnyctvo v Damasku.
Vojuvaty na zemli je komu, inša rič, čo vidsutnisť koordynaciji dij može znyzyty jichniu efektyvnisť.
Borys Šmeliov, kerivnyk centru polityčnych doslidžeń Instytutu ekonomiky RAN:
Na mij pohliad, vystup buv dosyť zbalansovanym, ne ahresyvnym i konkretnym. Zahaĺne vražennia pozytyvne, choča Volodymyr Volodymyrovyč ne skazav ničoho novoho. Nu čo ž: donis rosijśku točku zoru do lideriv usioho svitu z peršych vust.
Pozycija Putina čodo Syriji: borotysia treba ne proty Asada, a razom z nym skoncentruvatysia na boroťbi z ID, čo javliaje soboju nabahato biĺše zlo. Z neju možna pohodžuvatyś abo ne pohodžuvatysia, ale vona čitka, vnutrišnio lohična, žodnoji rozplyvčastosti.
Meni zdajeťsia, Putin kerujeťsia ne bažanniam čoś komuś dovesty, a rozuminniam reaĺnoji zahrozy. Jakčo ID peremože na Blyźkomu Schodi, nastupnoju bude Rosija, i borotysia z nymy dovedeťsia vže ne v Syriji, a na svojij terytoriji. A potim nastane čerha Jevropy.
U Putina je šans pid čas osobystoji zustriči perekonaty Obamu vidklasty problemu Asada na majbutnie. Abo Rosija dijatyme sama, i tak, jak vona vvažaje za potribne.
Vystupy oboch prezydentiv če raz pokazaly, čo rozbižnosti nosiať pryncypový charakter. Vziaty i pominiaty polityčný mejnstrim v buď-jakij krajini duže skladno. Tym ne menš, zustrič sama soboju maje velyke značennia. Značyť, i Obama, i Putin vse-taky šukajuť možlyvostej podolaty nynišniu cholodnu vijnu.
Čy možlyvý sensacijný proryv? Zvisno, ni. Ale na zakrytych perehovorach, bez ohliadu na presu, na propahandu, na neobchidnisť zarobliaty sobi baly vseredyni kožnoji z krajin, vony choča by krače zrozumijuť lohiku dij odyn odnoho.
čo stosujeťsia Ukrajiny, ja dumaju, možna domovytysia na osnovi administratyvnoji, biudžetnoji ta kuĺturno-movnoji avtonomiji tak zvanych DNR i LNR i nevstupu Ukrajiny do NATO. čo stosujeťsia jiji prýednannia do JES, Rosija može z cym zmyrytysia, tym biĺše, čo povne členstvo Ukrajini najblyžčymy rokamy ne zahrožuje.
Serhij Demydenko, ekspert po Blyźkomu Schodu Instytutu stratehičnych ocinok i analizu:
Volodymyr Putin namahajeťsia za rachunok sytuaciji z ID povernutyś u svitove spivtovarystvo jak rivnopravný partner.
U svojij promovi vin porivniav zaproponovaný nym aĺjans z antyhitlerivśkoji koalicijeju. JA buv upevnený, čo vin ce skaže. Vdalý chid. Choča za masštabom hlobaĺno-istoryčnoji zahrozy ID na porivniannia z Hitlerom ne tiahne. Islamisty tež kažuť pro svitove panuvannia, ale do cioho ne možna stavytysia serjozno, i dlia nych samych važlyvym je proces, a ne rezuĺtat.
Koalicija, zvyčajno, potribna. Pro ce, ja vpevnený, dumajuť i v Vašynhtoni, i v Moskvi. Zavažaje dokorinne rozchodžennia: my vvažajemo, čo Bašar Asad povynen zalyšytysia, i same ce je umovoju stabiĺnosti v Syriji i peremohy nad ID, SŠA, navpaky, vpevneni, čo čojno vin pide, sytuacija počne polipšuvatysia.
Pry ciomu nichto ne maje dostatnich važeliv. My peremohty ID tež ne možemo, naviť nadajučy polityčnu i vijśkovu pidtrymku Asadu.
Na suši možuť vojuvaty syrijśki častyny, kurdy ta irakśka armija za pidtrymky šýitśkych opolčeń. Ale potriben jedyný centr dlia kerivnyctva operacijamy, a chto bude cym centrom, absoliutno nezrozumilo.
Jak vpriahty v odyn viz Asada, jaký vvažaje sebe hospodarem, kurdiv, jaki nikomu ne pidkoriajuťsia i Asada terpity ne možuť, irakśku armiju i “Chezbollu”?
Tym ne menše, ja ne dumaju, čo Obama i Putin zustričajuťsia vykliučno dlia toho, čob prodemonstruvaty dobru voliu, a potim zvynuvatyty u vidsutnosti rezuĺtativ odyn odnoho. Amerykanciam neobchidno čoś robyty z ID, a u Rosiji skladna ekonomična sytuacija. Znyžennia dochodiv naselennia – duže serjozný udar po imidžu prezydenta, i, chočeš, ne chočeš, treba počynaty otrymuvaty investyciji.
Perehovory navriad čy daduť nehajný rezuĺtat, ale služať znakom hotovnosti šukaty kompromis. Odna zustrič, inša, i počnemo vypovzaty.
Krym – ce konstanta na dovhi roky, nichto vid svojich pozycij ne vidmovyťsia, ale čodo inšych pytań treba šukaty točky dotyku.