Rosijany v Antaliji: "usi zavmerly v očikuvanni"

    40 .

Image caption

V Antaliji prožyvaje ponad 40 tys. vychidciv z Rosiji

U spiĺnotach rosijśkomovnych žyteliv Antaliji populiarnoju staje novyna pro te, ščo rosijan bude evakujuvaty speciaĺno nadislaný pidvodný čoven.

Neščodavno v odnij zi spiĺnot z’javylosia povidomlennia, ščo submaryna prystane do odnoho z pliaživ mista opivnoči. Dlia toho, ščob potrapyty na bort, potribno pred’javyty rosijśký pasport i dokumenty na prožyvannia v Antaliji.

“Chtoś prýniav cej žart vserjoz i pošyryv novynu. A najbiĺši panikery naviť počaly zbyratysia z dokumentamy na pliaž. U pidsumku výavyloś, ščo ce, zvyčajno, humor. Vsi posmijalysia i obstanovka trochy rozriadylasia”, – rozpovidaje holova tovarystva rosijśkoji kuĺtury i mystectva v Antaliji Iryna Baldžy.

Vymknuty televizor?

Ostannij tyždeń spivvitčyznyky bukvaĺno zavaliujuť jiji dzvinkamy i rozpytuvanniamy pro podiji u rosijśko-turećkych vidnosynach. U priamomu sensi v čerhu za komentariamy šykujuťsia predstavnyky ZMI, v osnovnomu turećkych.

“Panika sered rosijśkomovnoho naselennia bezumovno isnuje. Ale pryčyna cijeji paniky v tomu, ščo liudy zanadto bahato dyvliaťsia rosijśki kanaly. U reaĺnosti ničoho nam tut ne zahrožuje, na vulyci nichto nas ne lovyť, pretenzij ne pred’javliajuť”, – vidznačaje pani Baldžy.

Za jiji slovamy, postavyty krapku v rosijśko-turećkij kryzi aktyvno namahajuťsia dity, vlaštovujučy zmahannia i nevelyki bijky. Ale i taki sutyčky je skoriše žartivlyvymy i najčastiše zakinčujuťsia spiĺnym čajuvanniam.

“Zavmerly v očikuvanni”

V samij lyše Antaliji prožyvaje ponad 40 tys. vychidciv z Rosiji. I dlia nych kryza u vidnosynach Ankary i Moskvy – ne tiĺky polityčna, ale j osobysta istorija.

Image caption

Dyrektor rosijśkoji školy spodivajeťsia na vrehuliuvannia konfliktu najblyžčym časom

“Vsi pryholomšeni takym rozvytkom podij, vsi v šoci i zavmerly v očikuvanni”, – kaže dyrektor rosijśkoji školy v Antaliji Iryna Šabarynśka.

Biĺšisť z 300 učniv cijeji školy – dity vid zmišanych rosijśko-turećkych šliubiv. Na bazi staršych klasiv isnuje akademija turyzmu, v jakij navčajuťsia i turećki chlopci.

Žodnych konfliktiv poky ščo ne vynykalo, zaznačaje dyrektor. Vsi zaniattia vidbuvajuťsia za rozkladom, a polityčni pytannia na urokach namahajuťsia ne čipaty.

Ale na perervach i pislia urokiv i baťky učniv, i včyteli obhovoriujuť pytannia, daleki vid navčaĺnoji prohramy. Jak reahuvaty na zajavy rosijśkoho MZS? Jakoju bude vidpoviď Tureččyny na sankciji z boku Rosiji? I holovne, ščo robyty? Ale vidpovidej na ci pytannia, zdajeťsia, ne znaje nichto.

“Poky ščo zajav pro te, ščob perevodytysia čy jty zi školy, ne nadchodylo, choča vsi duže perežyvajuť, zvyčajno. My duže spodivajemosia, ščo do krajnich zachodiv ne dijde. Adže dity včaťsia v našij školi rokamy. Jim ne chotilosia b kudyś perejiždžaty. Budemo viryty v mudrisť politykiv z oboch storin “, – hovoryť pani Šabarynśka.

Zamoroženi plany

Cej Nový rik Chakan Aridži z družynoju Oksanoju zbyralysia zustrity v Moskvi – chotily providaty rodyčiv u Rosiji. Ale zamisť toho, ščob pakuvaty valizy, Chakan z cikavistiu i smutkom dyvyťsia fotohrafiji zasniženoho Sybiru v mojemu telefoni.

Plany ščodo pojizdky v Rosiju jomu dovedeťsia vidklasty na nevyznačený termin.

Z 1 sičnia 2016 Rosija pryzupyniaje diju bezvizový režym z Tureččynoju. A za danymy posoĺstva Tureččyny v Moskvi, čymalo hromadian Tureččyny, jaki namahajuťsia v’jichaty v Rosiju, rozvertajuť na kordoni bez pojasnennia pryčyn vže zaraz.

“Jak možna nakazuvaty liudiam jichaty čy ne jichaty? Meni zdajeťsia, ce žachlyva sytuacija dlia oboch storin. Nikomu vona ne prynese korysti”, – oburiujeťsia pan Aridži.

Rodyči z Moskvy dzvoniať Chakanu ta Oksani vvečeri. Kiĺka dniv rozmova ne klejilasia. Ale siohodni vony vyrišyly prosto ne obhovoriuvaty te, ščo pokazujuť v novynach, i besida pišla.

Aridži spodivajuťsia, ščo spiĺnu movu nezabarom vdasťsia znajty i prezydentam Rosiji i Tureččyny. Vtim, poky ščo naviť sam fakt jichnioji rozmovy abo zustriči pid velykym pytanniam.

Polityzovani hranaty

Za vypadkovym zbihom obstavyn, ščojno vidnosyny Moskvy i Ankary zahostrylysia, Rosspožyvnahliad zajavyv pro “výavleni nevidpovidnosti vymoham jakosti ta bezpeky” nyzky turećkych tovariv.

Podibni istoriji vže traplialysia z hruzynśkymy vynamy, moločnoju produkcijeju z Lytvy, cukerkamy z Ukrajiny ta produkcijeju inšych krajin, z jakymy u Rosiji na pevnomu etapi psuvalysia stosunky.

Image caption

Rosijany pobačať turećki pomidory na prylavkach, vočevyď, neskoro

Spysok turećkych tovariv, jaki potrapliať pid sankciji Moskvy, poky ščo nevidomý. Ale osoblyvu uvahu Minsiĺhosp Rosiji i Rosspožyvnahliad zaraz prydiliajuť vyvčenniu skladu turećkoho m’jasa, ryby, ovočiv i fruktiv.

Čy stanuť hranaty, poriad z inšymy fruktamy, znariaddiam u polityčnomu protystojanni? Dumky prodavciv pro naslidky rosijśkych sankcij rozdilylysia.

“Duže pohano, ščo my posvarylysia z Rosijeju”, – kaže meni prodaveć na im’ja Erchan, – Adže ce odyn z našych osnovnych rynkiv zbutu. Spodivajusia, ščo vypravyťsia sytuacija”.

Ale susid Erchana vpevnený, ščo rosijśki sankciji Tureččyny majže ne torknuťsia.

“Jakščo ne možna prodavaty frukty v Rosiju – budemo torhuvaty z Jevropoju. U Tureččyni frukty rostuť cilý rik, i my znajdemo, komu jich prodaty. A oś Rosiji varto bulo b poturbuvatysia pro te, ščo vona bude jisty”, – kaže torhoveć Rašyd.

Eksperty vidznačajuť, ščo možlyva zaborona na vvezennia fruktiv z Tureččyny može pryzvesty do zrostannia cin na 25-30% na dejaki tovary.

Do ostannioho času Tureččyna lidyruvala u postačanniach v Rosiju tomativ (na krajinu prypadaje biĺše polovyny importnych pomidoriv) i cytrusovych (blyźko 20% vid zahaĺnoho importu v cij katehoriji).

Vidpovisty