Ekonomični eksperty, opytani VVS Ukrajina, zijšlysia u tomu, čo prohnozy na 2016 rik ne možna rozhliadaty bez pryv’jazky do nedoroblenych sprav 2015 roku.
2015 rik pokazav, čo v Ukrajini važko robyty naviť korotkoterminovi prohnozy. Tomu ekonomisty hovoriať radše pro spodivannia, a ne čitki rozrachunky.
Zrostannia VVP na 2%, na jakomu rozrachovaný nový biudžet, nazyvajuť cilkom dosiažnym, ale nedostatnim dlia vychodu z kryzy.
A sered toho, čo može zmusyty ekonomiku rozvyvatysia švydše, nazyvajuť rezuĺtatyvnu boroťbu iz korupcijeju, spravžniu sudovu i podatkovu reformy.
U tomu čy inšomu konteksti vony kažuť pro “nezaveršenisť revoliuciji” i možlyvisť “tretioho majdanu”.
Iryna Klymenko, holovný radnyk Instytutu stratehičnych doslidžeń “Nova Ukrajina”
Za klasyčnoju teorijeju, faktoramy rozvytku ekonomiky je kapital, trudovi ta pryrodni resursy i, napevne, če j vidpovidna polityka. U vypadku z Ukrajinoju sytuacija je duže skladnoju. Bo trudovi resursy, čob vony staly drajveramy rozvytku, majuť buty deševymy.
Zapustyty ci deševi resursy, osoblyvo pislia devaĺvaciji, majuť investyciji u aktyvy, čob buly jakiś pomitni zrušennia u pryrosti VVP. Prote zhidno iz čojno uchvalenym biudžetom, prohnozujuť prosto vidnovlennia pislia toho spadu, jaký vidbuvsia.
Nastupnoho roku, jakčo bude vse spokijno, i my dotrymajemosia tych makropokaznykiv, pid jaki oderžujemo hroši MVF, to VVP može zrosty na 2%.
Jakčo ž buduť zminy v ekonomičnij polityci i jakymoś čynom prostymuliovana pidprýemnyćka aktyvnisť, pokračyťsia dilový klimat, buduť značni zrušennia u investycijnomu klimati, čob do nas zajšly zachidni investyciji razom iz novymy technolohijamy, to pokaznyky zrostannia možuť buty i vyčymy.
Poky čo ž bahato reform zalyšajuťsia u vyhliadi pidhotovlenych proektiv.
Tomu, ja by skazala, čo poky čo majemo reformy perevažno na paperi. Ale dobre, čo vony pidhotovleni, bo na počatku 2015 roku jich vzahali ne bulo.
Buly usi ci rozmovy pro korupciju, čo my čuly vprodovž mynuloho roku, i u vyhliadi šou, i u vyhliadi protestiv, ale instytuty, jaki majuť borotysia z korupcijeju jak iz systemnym javyčem, buly stvoreni lyše naprykinci roku.
Na mij pohliad, korupcija nyni je nepodolannym bar’jerom dlia rozvytku ekonomiky.
Projšla reforma z derehuliaciji, ale z misć povidomliajuť, čo jiji sabotujuť. Čomu tak vidbuvajeťsia, čomu ne zviĺniajuť toho, chto sabotuje reformu?
čodo podatkovoji reformy, to majemo velyke rozčaruvannia. I najhirše, čo ne bulo dosiahnuto konsensusu u suspiĺstvi z pryvodu znyžennia podatkovoho navantažennia dlia toho, čob zapraciuvala ekonomika. Ale predstavnyky biznesu kažuť, čo i cioho nedostatnio. Bo jich hnobyť ne stiĺky cyfra u stavci podatku, jaký vony majuť splačuvaty, skiĺky same administruvannia podatkiv, doviĺne traktuvannia norm zakonodavstva, machinaciji zi štrafamy. U ciomu nemaje zrušeń i, ja by skazala, nemaje nadij, čo u novomu roci može vidbutysia jakeś pokračennia.
Skladajeťsia vražennia, čo u riznych vladnych kabinetach kerujuťsia riznym bačenniam prohramy reform.
JA nahadaju, jak bulo z Janukovyčem: odni liudy sydily i hotuvaly Uhodu pro asociaciju z JES, inši braly biudžetni potoky pid kontroĺ i bačyly svoje majbutnie zovsim ne u JES. Po faktu my majemo Majdan i zminu vlady. Vtim, zminu vlady jak osib, bo pro zminu systemy vlady, na žaĺ, poky čo ne jdeťsia.
Najbiĺšym ryzykom je polityčna kryza, tomu čo čerez neji možuť zryvatysia vykonannia uzhodženych z MVF pozycij. A zovnišnie finansuvannia na siohodni – ce jedyný jakir, jaký trymaje biĺš-menš stabiĺnu sytuaciju. Jakčo bude jakaś čerhova zatrymka u zovnišniomu finansuvanni, to kurs može znovu obvalytysia.
čodo viĺnoji torhivli iz JES, to ukrajinśký biznes ne zmože švydko kompensuvaty vtraty na rosijśkomu rynku, ne v ostanniu čerhu čerez te, čo vin je duže konservatyvnym i duže važko prystosovujeťsia do zmin u zovnišniomu seredovyči.
čob vychodyty na jevropejśki rynky, treba do cioho reteĺno hotuvatysia, zaprovadžuvaty jevropejśki standarty, jaki je duže dorohi dlia ukrajinśkoho biznesu. Tomu vse tak poviĺno vidbuvajeťsia.
Ale ja prosto zhaduju, jak liakalysia, koly my vstupaly do SOT. Na ce pišlo 14 rokiv, i vsi ci 14 rokiv buly rozmovy pro te, čo my ne hotovi če čy ne hotovi vže. A koly uhoda nabula čynnosti, to ničoho strašnoho ne stalosia.
Zaraz najbiĺša korysť vid Uhody pro asociaciju z JES bula b vid toho, jakby v Ukrajinu prýšly b jevropejśki vyrobnyky zi svojimy investycijamy ta technolohijamy, i v Ukrajini vyroblialy b produkciju, jaka mohla b eksportuvatysia u vsi krajiny svitu.
Volodymyr Dubrovśký, staršý ekonomist Centru sociaĺno-ekonomičnych doslidžeń CASE-Ukrajina
2015 rik buv u pevnomu sensi zlamom. Bo 2014-j my faktyčno perežyly jak u lychomanci – vijna v aktyvnij fazi, duže švydka devaĺvacija. I počatok 2015 roku, naspravdi, če vidnosyvsia i polityčno, i ekonomično do 2014. Stabilizacija počalasia z vesny. Ce, mabuť, holovne dosiahnennia – stabilizacija choč u jakomuś sensi.
Vprodovž roku buv biĺš-menš stabiĺný kurs, biĺš-menš stabiĺno na Schodi, tijeju miroju, naskiĺky ce možlyvo. Biznes počav adaptuvatysia, i počalysia procesy vidnovlennia, pošuku novych rynkiv, tym biĺše, čo Rosija absoliutno peredbačuvano i planomirno zakryvala svoji rynky.
Ale sytuacija stabilizuvalasia na duže nyźkomu rivni. Padinnia u 2014 u nas bulo rekordnym z kryzy 2008 roku, ale u 2009 ekonomika počala duže švydko vidnovliuvatysia. Zaraz oznak švydkoho vidnovlennia ne vydno. Zokrema tomu, čo zberihajeťsia duže vysoký podatkový tysk, a podatkova systema praciuje duže obtiažlyvo dlia biznesu.
Tomu duže hostro postalo pytannia podatkovoji reformy. I tut podiji rozhortalysia daleko ne najkračym čynom. Ale pevni ideji vkynuti, za častynu cych idej proholosuvaly u kompromisnomu varianti biudžetu.
Tak samo i z sudovoju reformoju, jaka naspravdi je duže važlyvoju dlia biznesu, možlyvo, naviť biĺš važlyvoju, niž podatkova, bo vona stosujeťsia prav vlasnosti, zakonnych interesiv prav biznesu u vidnosynach iz deržavoju. Veś rik tryvaly bataliji, ale reformu tak i ne vprovadyly. I znovu vse vidklalosia na nastupný rik.
U 2015 z’javlialasia ambitna prohrama derehuliaciji. Jšlosia naviť pro “rehuliatornu hiĺjotynu”. Ale tut, zdajeťsia, naši zachidni partnery nas ne pidtrymaly.
Hotuvalysia do pryvatyzaciji deržavnych pidprýemstv, prote, znovu ž taky, i tut proces zahaĺmuvavsia. I, jak i rešta reform, ce perejšlo na 2016 rik.
Ce vyklykalo velyčezne rozčaruvannia, i najnebezpečniše, čo naše hromadianśke suspiĺstvo vže vydychajeťsia. I cym vže korystujeťsia stara systema, čob perechodyty u kontrnastup, jaký dovedeťsia zupyniaty.
De bude ostatočna bytva? My hovorymo, čo sudova reforma – ce peršý Stalinhrad. Podatkova – druhý. Ale bij ide za kožný budynok i kožný kvartal. Bahato čoho zaležatyme, čy vystojiť hromadianśke suspiĺstvo ciu pozycijnu vijnu. A ce, u svoju čerhu, bahato u čomu zaležyť vid pozyciji našych zachidnych druziv.
Anna Derev’janko, vykonavčý dyrektor Jevropejśkoji Biznes Asociaciji
Sered pozytyviv, jaki možna bulo b vidmityty, ce pevni kroky vpered u sferi derehuliaciji. Vidbulosia pidvyčennia taryfiv na komunaĺni posluhy, čo, zvyčajno, sprýmajeťsia naselenniam ne duže pozytyvno. Ale biznes vvažaje ce pravyĺnym krokom, bo pryvedennia našych vytrat do rynkovych sponukaje suspiĺstvo do vprovadžennia enerhoefektyvnych technolohij.
Jak pozytyv ja by vidznačyla i novych ministriv, novi oblyččia v uriadi.
Bahato čoho bulo zrobleno, ale fundamentaĺni reči , jaki treba bulo b choča b počaty robyty, tak i ne vdalosia zsunuty. Napryklad, choč u ciomu roci my bačyly pevni deklaraciji čy pobažannia borotysia z korupcijeju, ale naspravdi efektyvnisť takoji roboty, na žaĺ, ne bula vysokoju. čo stosujeťsia sudovoji vlady, to i vona, na žaĺ, ne prodemonstruvala jakychoś rezuĺtativ.
Podatkova reforma, jaku očikuvala biznes-spiĺnota, i pro jaku bahato hovoryly, ne bula realizovana.
U nastupnomu roci treba popraciuvaty nad švydkistiu ta jakistiu uchvalennia rišeń, čob my, jak deržava, vyhliadaly prystojniše i buly biĺš peredbačuvanymy.
Zaraz prohnozuvaty čoś naviť u sviti je dosyť problemnym, a v našij krajini tym biĺše.
Často biznesmeny zmušeni uchvaliuvaty rišennia, perebuvajučy v povnomu tumani. Z odnoho boku, ce zrozumilo, ale vse ž taky, je kiĺka umov, za jakych možna spodivatysia na vidnovlennia i spožyvčoho popytu, i zrostannia ekonomiky.
Jakčo my budemo bačyty, čo vzajemodija z MVF tryvatyme, čo my budemo maty dostup do finansuvannia, provodyty reformy i robyty ce jakisno, čob vony davaly efekt dlia suspiĺstva i buly pomičeni našymy mižnarodnymy partneramy, ce stymuliuvatyme stabilizaciju u finansovomu sektori i zahalom makroekonomičnu stabiĺnisť.
Ale če raz nahološuju: vse ce možlyvo lyše todi, koly vsi ci umovy buduť vykonani. I ja tiĺky možu vyslovyty spodivannia, čo tak vono i bude.
Oleksandr Žoluď, staršý ekonomist Mižnarodnoho centru perspektyvnych doslidžeń
Zrostannia na rivni 2-3% u 2016 roci v pryncypi je cilkom imovirnym. Ale treba rozumity, čo isnujuť i ryzyky.
Za ostanni roky suttievo znyzylysia ciny na holovni tovary ukrajinśkoho eksportu. Napryklad, ciny na čorni metaly, jaki prynosiať do čverti eksportnych nadchodžeń, je najnyžčymy za ostanni 15 rokiv.
Jakčo podyvytysia na zerno ta inšu ahrarnu produkciju, to vona takož je deševšoju, niž bula rik tomu. Jakčo cej trend prodovžyťsia i nastupnoho roku, to vin može dečo zahaĺmuvaty ukrajinśke zrostannia.
Za pevnymy katehorijamy importu my v pliusach čerez znyžennia cin na naftu ta haz, a dlia nas ce tretyna importu. Ale koly my dyvymosia na naš eksport, to bačymo, čo razom zi znyženniam cin na naftu, je i značne znyžennia cin na čorni metaly, jaki stanovliať čverť našoho eksportu. če čverť – ce tovary siĺśkoho hospodarstva ta charčovoji promyslovosti. Tam poky čo takož nichto ne očikuje pidvyčennia cin. Vidpovidno, my ne možemo očikuvaty značnoho prytoku valiuty vid našych holovnych eksportnych tovariv.
Popry te, čo u nas z’javyvsia dostup do jevropejśkoho rynku, popry značne oslablennia hryvni, čo polehšuje eksport, sytuacija poky čo skladajeťsia takym čynom, čo ne možna harantuvaty, čo kurs u 24 hrn za dolar zberežeťsia.
Treba zrozumity, čo zrostannia na 2-3% porivniano iz padinniam, jake cioho roku (2015) bude biĺšym za 11%, označaje, čo nam znadobyťsia kiĺka rokiv, aby výty choča b na toj riveń, čo buv do kryzy.
Nam potribno ne prosto vidnovlennia, nam potribni švydki tempy zrostannia, jakčo my chočemo výty choča b na riveń, čo buv do kryzy, jaka, do reči, počalasia z druhoji polovyny 2012 roku, tobto zadovho do Majdanu.
čo možna zrobyty dlia pryšvydšennia ekonomičnoho zrostannia? Pokračyty umovy dlia vedennia biznesu.
Duže velykoju problemoju zalyšajeťsia jakisť našoji sudovoji systemy. Podatkova reforma takož, bezumovno, važlyva, ale pid čas ostannich debativ storony zoseredžuvalysia perevažno na stavkach, choča ne menš važlyvym je administruvannia podatkiv.
čo vidbuvajeťsia iz stiahnenniam podatkiv zaraz? Jakčo jakeś pidprýemstvo ne splačuje pevný plan po podatkach, do nioho prychodyť perevirka, holovna ideja jakoji – narachuvaty štrafni sankciji na ti sumy, jaki maly b nadijty jak podatky. čob ne vidbuvalosia z ekonomikoju – zrostala vona čy skoročuvalasia, – zbir podatkiv zalyšajeťsia biĺš-menš odnakovym.
Nehatyvno možuť poznačytysia na ekonomici aktyvizacija bojiv na Schodi. Krim toho, značnym nehatyvom može buty sproba perejty do jakojiś biĺš populistśkoji polityky abo ž sproba zrobyty rizky zminy, jaki umovno nazyvajuť “tretim Majdanom”.