Ostanni sociolohični opytuvannia čodo konfliktu na Donbasi svidčať, čo ukrajinci možuť jak pidtrymaty konstytucijnu zhadku okremych rajoniv Donbasu, tak i vidkynuty proekt zmin.
Z podači prem’jer-ministra Arsenija Jaceniuka ukrajinśki top-polityky zahovoryly pro referendum čodo decentralizaciji.
Planuvaloś, čo cioho tyžnia Rada
mala uchvalyty v cilomu proekt konstytucijnych zmin čodo decentralizaciji, do perechidnych položeń jakoho vnesly punkt čodo osoblyvoho samovriaduvannia v okremych rajonach Donećkoji ta Luhanśkoji oblastej.
Čerez ciu normu proekt ne nabyraje 300 holosiv. Joho vyrišyly vidklasty, a
arhumentuvaly ce zvernenniam do KS čodo tlumačennia procedury holosuvannia.
Uchvalennia proektu bulo častynoju Minśký uhod čodo Donbasu, ale Petro Porošenko
napoliahaje, čo krajina zrobyť ce pislia prypynennia vohniu ta vykonannia inšych položeń domovlenostej.
Referendum z rukava
Ostannimy misiaciamy u koaliciji
tryvajuť hostri dyskusiji čodo zmin v uriadi ta možlyvoji vidstavky samoho Arsenija Jaceniuka.
Kerivnyk uriadu ta joho frakcija ne pohodžujuťsia na vidstavku, a v ostanniomu zvernenni do narodu toj nespodivano zajavyv, čo vsi zminy do Konstytuciji, u tomu čysli i decentralizaciju, majuť pidtrymaty ukrajinci na referendumi.
Raniše frakcija Arsenija Jaceniuka holosuvala i za konstytucijnu decentralizaciju, i za sudovu reformu. Prote pislia zajavy prem’jera sytuacija zminylaś – “Narodný front” maje dodatkovi vymohy do holosuvannia, a vidtak i pid čas peremovyn čodo zmin v uriadi.
Ideju Jaceniuka z referendumom pro povnovažennia okremych rajoniv Donbasu odrazu ž pidtrymav ministr vnutrišnich sprav Arsen Avakov, a takož vzialy na ozbrojennia “Baťkivčyna” ta “Radykaĺna partija”.
“Referendum treba provesty u berezni, čob nazavždy zniaty vyhadanu v Moskvi problemu z osoblyvym statusom terorystam i rosijśkym najmanciam”, – zajavyv u parlamenti kermanyč radykaliv Oleh Liaško, jaký ostannimy dniamy domovliajeťsia čodo umov povernennia do koaliciji.
Julija Tymošenko, jaka če perebuvaje u koaliciji, takož zajavyla, čo taki pytannia maje vyrišuvaty tiĺky narod.
“JE cyničný obman, koly slovom “decentralizacija” prykryly kuluarni domovlenosti miž Kremlem i vladnoju verchivkoju Ukrajiny pro absoliutno neprýniatne dlia Ukrajiny vrehuliuvannia vijśkovoho konfliktu na Schodi”, – vvažaje pani Tymošenko.
Ideju z referendumom čodo decentralizaciji odrazu sprýnialy v štyky u prezydentśkomu BPP, de ce nazvaly sproboju politykiv “pereklasty vidpovidaĺnisť na liudej”.
A blyźka do Petra Porošenka deputat Rady Iryna Friz vzahali zajavyla, čo taký referendum može pryzvesty do eskalaciji na Donbasi.
“Vidpovidaĺnisť za buď-jaku eskalaciju na Donbasi buduť nesty avtory “fantazij” pro ukrajinśkij referendum”, – zajavyla pani Friz.
Taku ž pozyciju zajniav i spiker Rady Volodymyr Hrojsman.
Poky čo iniciatyvy z referendumom, jak vvažajuť eksperty, švydše schoži na dodatkový arhument u koalicijnych torhach čodo uriadu.
Prote, jak svidčať opytuvannia sociolohiv, rezuĺtat takoho referendumu mih by buty dalekym vid očikuvań protyvnykiv konstytucijnoji decentralizaciji.
I “za”, i “proty”
Za ostanni kiĺka misiaciv v Ukrajini provodyly nyzku opytuvań čodo stavlennia ukrajinciv do vyrišennia konfliktu na Donbasi.
Jichnia zahaĺna tendencija – biĺšisť opytanych vystupajuť za myrne vrehuliuvannia konfliktu šliachom peremovyn i bez zbrojnoji eskalaciji.
I popry te, čo liudy perevažno hotovi na kompromisy i postupky, koly jich napriamu pytajuť pro “osoblyvý status Donbasu” – vidpovidi nehatyvni.
Tož, jakčo hipotetyčný referendum taky vidbudeťsia, rezuĺtat zaležatyme vid formuliuvannia pytannia.
opytuvanniam Kýivśkoho instytutu sociolohiji, 78% nazyvajuť prodovžennia peremovyn ta myrne vrehuliuvannia najbažanišym.
Vyzvolennia Donbasu zbrojnym šliachom pidtrymujuť tiĺky 13% ukrajinciv, pry čomu prychyĺnyky cioho skladajuť menšisť u vsich rehionach.
Ale ukrajinci skeptyčno stavliaťsia do Minśkych uhod, do jakych pryv’jazana konstytucijna zhadka pro samovriaduvannia v okremych rajonach Donbasu.
V uspich Minśku, za danymy KMIS, viriať 27%, a ne viriať – 60% opytanych. če biĺše liudej – 63% ne viriať, čo Rosija vykonaje svoji zobov’jazannia za cymy domovlenostiamy.
Pokazovo, čo prychyĺnisť liudej do myrnoho vrehuliuvannia konfliktu na peremovynach suttievo zrosla pislia častkovoho prypynennia vohniu z veresnia 2015 roku.
vlitku 2015 roku, koly obstrily velyś z usich vydiv zbroji, za peremovyny zarady myru vystupaly 56%, a vže u žovtni takych stalo 78%.
opytuvannia fondu “Demokratyčni iniciatyvy” za lystopad 2015 roky.
Za dosiahnennia myru na peremovynach todi vystupaly 75% ukrajinciv. Z nych zarady myru na buď-jaki kompromisy hotovi 21%, a na “dejaki postupky” – 54% opytanych.
Vijśkove vyrišennia konfliktu pid čas opytuvannia bačyly 13,5% ukrajinciv.
Aktuaĺnym dlia možlyvoho referendumu bulo pytannia sociolohiv čodo majbutnioho nynišnich “DNR” ta “LNR”.
Majže 50% ukrajinciv vvažajuť, čo ci terytoriji majuť povernutyś do Ukrajiny na kolyšnich pravach.
31% opytanych hotový nadaty cym rehionam biĺši povnovažennia: 22% – čob povernulyś do Ukrajiny, ale z rozšyrenymy povnovaženniamy, a 9% hotovi daty avtonomiju.
I tiĺky 7% ukrajinciv hotovi daty okremym rajonam Donbasu nezaležnisť abo peredaty Rosiji.
opytuvannia provela hrupa “Rejtynh” na zamovlennia Mižnarodnoho respublikanśkoho instytutu SŠA.
Vono tež pokazuje, čo biĺšisť ukrajinciv ne chočuť nadavaty okremym terytorijam jakychoś povnovažeń.
53% opytanych u lystopadi 2015 vvažaly, čo “DNR” ta “LNR” majuť povernutyś u sklad Ukrajiny na starych umovach.
27% pohodžuvalyś nadaty jim okremi dodatkovi povnovažennia – 18% vystupaly za formuliuvannia, jake zapysane u proekti decentralizaciji, a če 9% naviť hotovi nadaty rehionu avtonomiju.
če 7% pohodžujuťsia na viddilennia rehionu.
Jak postavyty pytannia?
Naukový dyrektor fondu “Demokratyčni iniciatyvy” Iryna Bekeškina, komentujučy dani opytuvań riznych kompanij, konstatuje, čo u suspiĺstvi zaraz dva pohliady na vyrišennia konfliktu.
“Liudy vtomylyś vid vijny i prodovžennia jiji nichto ne choče. Z inšoho boku, liudy ne chočuť nadavaty vahomi dodatkovi povnovažennia nyni okupovanym terytorijam u skladi Ukrajiny”, – rozpovila VVS Ukrajina pani Bekeškina.
Tomu, na dumku eksperta, vidpoviď na možlyvomu referendumi zaležatyme vid formuliuvannia pytannia i balansu u niomu cych dvoch protyležnostej.
“Jakčo u pytanni referendumu pryv’jazaty nastannia myr do abstraktnych osoblyvostej samovriaduvannia okremych rajonach Donbasu, to biĺšisť proholosuje “za”, – vvažaje pani Bekeškina.
Vona naviť sformuliuvala pytannia dlia vynesennia na referendum, jake b otrymalo odnoznačnu pidtrymku: “Čy zhodni vy na te, čob myr na Donbasi buv dosiahnutý čerez vyznannia osoblyvostej samovriaduvannia v okremych rajonach Donećkoji ta Luhanśkoji oblastej?”
Natomisť, jakčo b pytannia bulo ne zahaĺnym, a biĺš detalizovanym: pro narodnu miliciju, vybory na tych terytorijach i vidsutnisť ukrajinśkoho kontroliu nad kordonom do jich provedennia, jak peredbačeno “Minśkom”, to, na dumku Bekeškinoji, vidpoviď bula b nehatyvnoju.
Z inšoho boku, kerivnyk mereži “Opora” Oĺha Ajvazovśka zvernula uvahu, čo čynný zakon pro referendum, jaký
uchvalyly za prezydentstva Viktora Janukovyča
ne demokratyčný, a takož daje šyroke pole dlia manipuliacij.
“Polityky, jaki siohodni zajavliajuť pro referendum, zabuly, čo zakon pro vseukrajinśký referendum, jaký pysavsia v interesach Janukovyča, duže obmežuje demokratyčnisť cioho instytutu”, – zajavyla pani Ajvazovśka.
Eksperty pohodžujuťsia, čo v ukrajinśkych umovach pytannia referendumu, jak i same opytuvannia, možuť buty manipuliatyvnymy.
Vidkryty vsi posylannia u tabach: [1 – 10]