Zustrič Papy Rymśkoho Francyska i patriarcha Moskovśkoho i vsijeji Rusi Kyryla, pryznačenu na 12 liutoho, nazyvajuť istoryčnoju – vvažajeťsia, čo hlavy dvoch konfesij dosi nikoly osobysto ne zustričalysia.
Zustrič vidbudeťsia 12 liutoho na Kubi, v aeroportu imeni Chose Marti v Havani.
Hlava katolyćkoji cerkvy i predstojateĺ RPC majuť namir pidpysaty spiĺnu deklaraciju pro vzajemodiju cerkov, povidomyly u Vatykani.
“Tema peresliduvannia chrystýan stane na cij zustriči centraĺnoju”, – povidomyv, komentujučy informaciju pro zustrič, holova Viddilu zovnišnich cerkovnych zv’jazkiv RPC MP mytropolyt Volokolamśký Ilarion.
Predstavnyky Rymo-katolyćkoji i Rosijśkoji pravoslavnoji cerkov očikujuť vid cijeji zustriči zmicnennia zv’jazkiv miž Vatykanom i Moskvoju.
Nezaležni eksperty vvažajuť, čo za raptovoju zhodoju patriarcha Kyryla na zustrič iz Papoju Rymśkym može stojaty Kremĺ, jaký namahajeťsia riznymy sposobamy podolaty mižnarodnu izoliaciju Rosiji.
Pavlo Šaškin, sekretar ekspertnoji rady “Ekonomika i etyka” pry Patriarchovi:
Pryncypovym čynom stratehični vidnosyny miž cerkvamy navriad čy zminiaťsia, tomu čo stratehično vony i tak vyznačeni jak vidnosyny miž cerkvamy-sestramy.
Nezvažajučy na riznočytannia, čo zberihajuťsia v duže bahatioch pytanniach – i kanoničnych, i v pytanniach praktyčnoho žyttia, ne kažučy vže pro polityčni konflikty, v jaki, bezumovno, namahajuťsia zalučyty i protyborči storony sučasnoji cerkovnoji struktury, – ne dyvliačyś na ce, protiahom ostannich desiatyliť miž Rymśko-katolyćkoju i Rosijśkoju pravoslavnoju cerkvoju vybuduvalysia dobri partnerśki vidnosyny.
Zaraz dosyť neprosta sytuacija sklalasia v sferi mižnarodnych vidnosyn, v tomu čysli miž velykymy heopolityčnymy hravciamy, velykymy deržavamy.
U cij sytuaciji cerkvy, jaki zavždy tradycijno hraly roĺ myrotvorciv i poserednykiv v skladnych konfliktnych sytuacijach, povynni jakoś koordynuvaty svoji zusyllia dlia dosiahnennia zahaĺnoho blaha, stanovlennia spravedlyvoho zahaĺnoho svitoporiadku.
V ciomu vidnošenni katolyky i pravoslavni z bahatioch aktuaĺnych pytań mižnarodnoho poriadku majuť duže blyźki, inodi prosto schoži pohliady.
Tak čo zustrič cilkom lohična.
Sviačenyk Kyrylo Horbunov, pres-sekretar katolyćkoji archijeparchiji Božoji Materi v Moskvi:
U sučasnomu sviti relihija jak taka sprýmajeťsia liuďmy jak džerelo zahrozy – nevažlyvo, islam ce abo chrystýanstvo. Zvisno ž, čo liudy, jaki viriať v nadpryrodni cinnosti, apriori vvažajuť sebe u vsiomu pravymy, schyĺni vdavatysia do nasyĺstva dlia zachystu svojich pohliadiv. Tomu chrystýanam usich konfesij duže važlyvo pokazaty, čo naša holovna meta – ce myr miž liuďmy. I zvyčajno, nemožlyvo efektyvno pokazaty ce, jakčo my ne budemo naspravdi prahnuty do myru v stosunkach miž našymy konfesijamy.
JA dumaju, tomu cia zustrič maje velyke značennia.
Vidnosyny miž katolyćkoju cerkvoju i pravoslavnymy cerkvamy možuť zdatysia dosyť kepśkymy, ale naspravdi prohres, jaký buv dosiahnutý za ostanni 100 rokiv, velyčezný – ce voistynu krok vpered.
Sviatijšý patriarch Kyrylo, zvyčajno, vže zustričavsia z papoju Benedyktom, z Papoju Ivanom Pavlom Druhym, koly vin buv mytropolytom i holovoju viddilu zovnišnich cerkovnych zv’jazkiv Moskovśkoho Patriarchatu. I jomu dobre vidomo, čo vidnosyny miž našymy cerkvamy važki, problematyčni, ale naspravdi če j duže bahati, velyki.
JA dumaju, cia zustrič bude tym znakom, jaký pokaže, čo je možlyvisť rozvyvaty jich dali.
JA vpevnený, čo buduť naslidky, buduť novi kroky u vidnosynach miž cerkvamy, i ne tiĺky formaĺni. Dlia cerkvy najvažlyviše – stavlennia prostych virnych odyn do odnoho: dovira, sympatija, i ja dumaju, čo cia zustrič stane znakom dlia bahatioch liudej – my poklykani biĺše liubyty odyn odnoho i krače odyn odnoho znaty.
Andrij Desnyćký, providný naukový spivrobitnyk Instytutu schodoznavstva RAN:
Po-perše, treba rozumity, čo ce perša zustrič v istoriji. Rymśký papa neodnorazovo zustričavsia z Konstantynopoĺśkymy patriarchamy, a z Moskovśkym ce bude perša zustrič.
Koly liudy počynajuť dialoh, osoblyvo, jakčo za cym dialohom varto duže dovha istorija nerozuminnia, to duže važko čekaty vid peršoji zustriči rišennia absoliutno vsich pytań. Ale absoliutno točno možna skazaty, čo ce bude jakýś duže važlyvý počatok, ce bude precedent, ce bude dosvid, na jaký potim možna posylatysia.
Rymśký papa Francysk vzahali nalaštovaný na podibni zustriči, i z Moskovśkym patriarchom vin buv hotový zustrineťsia davno. Dumaju, ce joho zahaĺna polityka vidkrytoho pidchodu do cerkvy-sestry.
čo stosujeťsia Moskovśkoho patriarchatu, cia tema davno obhovoriuvalasia, ale vperše bulo prýniato rišennia pro zustrič. Perš za vse, tomu čo u nas v ciomu roci maje vidbutysia vsepravoslavný sobor, i na ciomu sobori je dva centry tiažinnia, vony poznačylysia na perehovorach v Švejcariji na počatku liutoho.
Ce Moskva i Konstantynopoĺ. Konstantynopoĺ – istoryčný centr pravoslav’ja, pervynna kafedra i vselenśký patriarchat. Moskva – centr najčyslennišoji, najbahatšoji i najvplyvovišoji pravoslavnoji cerkvy.
Vidpovidno, i Moskva, i Konstantynopoĺ pretendujuť na peršisť.
Ale Konstantynopoĺ aktyvno zalučený v dialoh z katolykamy na najvyčomu rivni. Z Moskvoju poky takoho ne vidbuvalosia. Ce po-perše.
Po-druhe, ne tak davno prezydent Rosiji zustričavsia z rymśkym papoju. Vidomo, čo zaraz dosyť hariača tema – ce, z odnoho boku, pevna mižnarodna izoliacija rosijśkoji polityky, z inšoho – bažannia nalahodyty mosty z konservatoramy vsich krajin i vystupyty v jakosti takoho centru tiažinnia.
Ale tut javno je element supernyctva miž patriarchatom i Kremlem: jak ce vony zustričalysia, a my dosi ni?
Jakiv Krotov, sviačenyk Ukrajinśkoji avtokefaĺnoji pravoslavnoji cerkvy
Zustrič Papy i patriarcha, vsupereč pošyrenij dumci, – ne perša zustrič hlav dvoch cerkov, tomu čo hlava rosijśkoho pravoslav’ja mytropolyt Isydor brav učasť u Florentijśkomu sobori na počatku XV stolittia i naviť pidpysav dohovir pro z’jednannia dvoch cerkov. Dohovir nijakych istotnych rezuĺtativ ne mav, krim toho, čo Rosijśka cerkva, navpaky, samočynno j antykanonično proholosyla sebe samostijnoju i pišla v rozkol vid Konstantynopoĺśkoji patriarchiji.
Patriarch pohodyvsia na zustrič (pislia bahatioch rokiv, koly vin vidmovliavsia), tomu čo jomu nakazav Kremĺ.
Cia zustrič vyhidna tiĺky Kremliu, jaký zaraz znachodyťsia pered zahrozoju zahaĺnoho mižnarodnoho bojkotu. Buď-jaka zustrič iz mižnarodnym avtorytetom zlehka dopomahaje Kremliu zmicnyty reputaciju. Pohodyvšyś na zustrič, Papa dopomahaje ahresyvnij dyktaturi vyhliadaty normaĺnoju krajinoju. Ce obijmy za čužý rachunok. Obijmajeťsia Papa, a hynuť vid rosijśkoji zbroji ukrajinci i syrijci.
Čomu Papa pohodyvsia na zustrič? Tomu čo vnutrišnio vin dijsno skoriše blyžče do dyktatur, niž do viĺnoho svitu.
Jak i Hundiajev, Berholio sformuvavsia v roky žorstokoji dyktatury jak konformist, čo vvažaje za krače “domovliatysia z tiuremnykamy”, naviť jakčo čerez ce kohoś iz uv’jaznenych ub’juť. Mertvi movčať, na dokaz pravyĺnosti konformizmu pred’javliajuť tych, čo vyžyly.
Ne treba zabuvaty i pro platnych i dobroviĺnych kremlivśkych ahentiv u Vatykani, vony nikudy ne podilysia.
Zauvažymo, čo zustrič vidbuvajeťsia ne deś tam u viĺnomu sviti, a na Kubi – ostrovi dyktatury i rabstva.
Vidbuvajeťsia pid pryvodom “dopomohty virnym”. Ale v rezuĺtati takoji dopomohy dyktatura zaochočuje cerkvu duže pevnoho typu – na kštalt krapeĺnyci pry paraličnomu chvoromu.
Liudyna i pid Brežnievym, i pid Kastro, i pid Putinym žyve bez svobody tvorčosti, bez svobody biznesu, sovisti, zboriv, slova – majže jak ovoč. Na vtichu jomu proponujuť posmoktaty liodianyk u vyhliadi chresta. A Chrest – ne liodianyk dlia vtichy.
Deformujuťsia i virni, i pastyri, i sama Cerkva. I jaka riznycia, ob’jednajuťsia dvi krapeĺnyci v odnu čy ni? Po-perše, ni za čo ne ob’jednajuťsia, po-druhe, jaka riznycia! Vatnyk-katolyk ničym ne vidrizniajeťsia vid vatnyka-pravoslavnoho.
Devid Villi, korespondent VVS u Vatykani:
Cia bezprecedentna perša zustrič miž hlavamy Rymśko-katolyćkoji i Rosijśkoji pravoslavnoji cerkvy vymahala vid jiji orhanizatoriv projaviv čymaloji fantaziji.
Sproby poperednykiv Papy Francyska provesty podibnu zustrič u Schidnij Jevropi abo naviť na Kipri zakinčuvalysia provalom, tomu čo v RPC zavždy pidozriuvaly Rym u namiri peremanyty na svoju storonu pravoslavnych virnych u Rosiji i Ukrajini.
Zi svoho boku, Rym zavždy pidozriuvav, čo v Rosiji nikoly ne isnuvalo spravžnioho podilu cerkvy i deržavy.
Zustričajučyś na Kubi – daleko vid Rymu, Moskvy čy Konstantynopolia z jichnim istoryčnym vantažem rozkolu i relihijnych konfliktiv, – Papa Francysk i Patriarch Kyrylo zmožuť zoseredyty uvahu na reaĺnych nebezpekach, jaki zahrožujuť usim chrystýanam v XXI stolitti.
Holovna z nych u tomu, čo nynišnij nastup islamśkoho fundamentalizmu može pryvesty do povnoho prypynennia bahatovikovoji istoriji chrystýanstva na Blyźkomu Schodi.