Perehovory Papy Francyska z patriarchom Moskovśkym i vsijeji Rusi Kyrylom stanuť peršoju zustriččiu hlavy Rymo-katolyćkoji cerkvy i duchovnoho lidera rosijśkoho pravoslav’ja. Hlavy dvoch cerkov ne zustričalysia z XI stolittia, koly stavsia Velyký rozkol – zdebiĺšoho čerez rozbižnosti čodo papśkoji vlady.
Značennia cijeji zustriči dlia oboch cerkov velyčezne. Jaku b spiĺnu deklaraciju v p’jatnyciu na Kubi vony ne pidpysaly, sam fakt jichnioji zustriči služyť čitkym syhnalom, čo vorožisť ta cholod, jaki panuvaly u vzajemynach pislia rozkolu, možuť narešti perejty v teplišu fazu.
Vidnosyny z RPC MP dlia Vatykanu osoblyvo važlyvi, tomu čo pryblyzno dvi tretyny z ponad 200 miĺjoniv pravoslavnych chrystýan stanovliať rosijany.
Raniše rymśki pontyfiky vže namahalysia roztopyty lid vzajemyn z Moskvoju: najbiĺše staravsia Papa Ivan-Pavlo II, jaký namahavsia prostiahnuty ruku kerivnyctvu RPC.
Ale vsim sprobam zblyžennia syĺno zavažalo vidčuttia pidozry, jake vynyklo pislia Cholodnoji vijny, nasampered u Moskvi, i slov’janśki koreni Papy tiĺky posyliuvaly ciu nedoviru.
Zaplanovana osobysta besida miž dvoma ijerarchamy v mižnarodnomu aeroportu Chose Marti v Havani stala možlyvoju zavdiaky kiĺkom nečodavnim heopolityčnym zrušenniam.
Ekumenizm na krovi
Odnijeju z holovnych rušijnych syl cijeji zustriči stalo posylene v ostanni roky rozuminnia toho, čo chrystýany na Blyźkomu Schodi i v Afryci piddajuťsia žorstokym peresliduvanniam, i jichnich ubyvć ta honyteliv ne cikavyť, do jakoji z chrystýanśkych konfesij vony naležať.
Papa Francysk nazyvaje ce javyče “ekumenizmom na krovi”, pry ciomu i vin, i rosijśký prezydent, i rosijśký patriarch rozciniujuť te, čo vidbuvajeťsia z chrystýanamy v Syriji j Iraku, ne inakše jak henocyd.
Inšym faktorom, čo vplynuv na hotovnisť Moskovśkoho patriarchatu do zblyžennia, možlyvo, stalo latynoamerykanśke pochodžennia Francyska v pojednanni z joho nedavnimy dyplomatyčnymy zusylliamy na Kubi, v Rosiji ta inšych krajinach.
Moskva rozhliadaje Francyska v jakosti lidera, jaký ne zavždy v usiomu pohodžujeťsia zi SŠA – nezvažajučy na toj teplý prýom, z jakym joho zustrily tam mynuloho roku, – i čýi pomysly biĺše spriamovani do dialohu, niž do konfrontaciji.
U Rosiji vse če vyklykaje zanepokojennia dedali biĺšý vplyv Zachidnoji cerkvy, osoblyvo v Ukrajini, de rosijśki pravoslavni ne duže dobre sprýmajuť Hreko-Katolyćku cerkvu. Vony rozhliadajuť jiji dijaĺnisť jak posiahannia na tradycijni sfery vplyvu Moskvy, a jiji polityčnu pozyciju zdebiĺšoho rozciniujuť jak antyrosijśku.
U stalinśku epochu Radianśký Sojuz peredav schidni katolyćki cerkvy pid jurysdykciju RPC. Ale pislia rozpadu SRSR katolyky povernuly sobi blyźko 500 cerkov, perevažno na zachodi Ukrajiny, čym syĺno zasmutyly dejakych pravoslavnych.
Postradianśka Rosija takož sturbovana aktyvnistiu misioneriv z bahatioch konfesij, jaki namahajuťsia navernuty pravoslavnych u svoju viru, choča daleko ne vsi pravoslavni perechodiať u katolyctvo.
Blyźkisť do Kremlia
Prote rosijśký patriarch Kyrylo za ostanni kiĺka rokiv zrobyv biĺše sprob prymyrennia, niž joho poperednyky.
Navriad čy vin pohodyvsia b na zustrič z Francyskom bez nehlasnoho schvalennia prezydenta Volodymyra Putina, jaký za čas perebuvannia pry vladi vidviduvav Vatykan i zustričavsia z hlavamy Rymo-katolyćkoji cerkvy.
Moskva može buty zacikavlena v tomu, čob dovesty svoju zatrebuvanisť u sferi svitovych relihij pislia desiatyliť oficijnoho radianśkoho atejizmu.
Zaraz, koly Vatykan če raz prodemonstruvav, čo je dyplomatyčnoju syloju, z jakoju treba rachuvatysia, Rosija, najšvydše, vvažatyme za krače, čob vin ne vychodyv z hry.
Vatykan može buty korysnym poserednykom miž Schodom i Zachodom v obhovorenni bahatioch pytań – vid vijny v Syriji do zachystu chrystýan na vsiomu Blyźkomu Schodi, a v protydiji hlobaĺnij zahrozi radykaĺnoho islamu vin je potencijnym teolohičnym sojuznykom.
Ce ne označaje, čo Velyký rozkol chrystýanśkoji cerkvy podolano, ne označaje i te, čo skoro chrystýany ob’jednajuťsia, ale schože, čo na Kubi vidbudeťsia dialoh na pryncypi vzajemnoji povahy.
če žodnoho razu Papa Rymśký ne vidviduvav Rosiju. Tomu, možlyvo, zustrič na Kubi dopomože vymostyty dorohu tudy, de Papa če ne buvav, i na cij dorozi može buty čymalo siurpryziv.